Kultura i sztuka po 1989 roku

07.09.2017

IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam

Polska pianistka i chopinistka Helena Czerny-Stefańska. Fot. PAP/J. Rosikoń Polska pianistka i chopinistka Helena Czerny-Stefańska. Fot. PAP/J. Rosikoń

Ponad 50 pianistów z całego świata weźmie udział w rozpoczynającym się 17 września w Poznaniu IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in Memoriam. Rywalizacja młodych muzyków potrwa do 24 września.

Konkurs skierowany jest do uzdolnionych pianistów urodzonych po 1 stycznia 1987 roku. Potrwa do niedzieli 24 września, wtedy odbędzie się wręczenie nagród i koncert laureatów. Uczestnicy konkursu będą prezentowali swoje umiejętności i talent w trzech etapach. W trakcie zmagań artyści będą grali utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Siergieja Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Ferenca Liszta, Claude'a Debussy`ego, Witolda Lutosławskiego i Fryderyka Chopina. Przewodniczącą jury będzie córka patronki konkursu, prof. Elżbieta Stefańska.

Nagroda główna w konkursie wynosi 25 tys. zł. Dyrektor artystyczna konkursu Alicja Kledzik podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej, że ideą organizatorów konkursu jest promocja młodych, zdolnych pianistów, dlatego część nagród ma formę płatnych recitali i koncertów symfonicznych w filharmoniach oraz innych ważnych salach koncertowych w Polsce i w Europie.

„Konkurs jest otwarty dla młodych pianistów z całego świata. W tym roku będą to osoby m.in. z Polski, Korei Południowej, Białorusi, Japonii, Chin, Rosji i Hiszpanii. Podczas tej edycji najmłodszy uczestnik będzie miał 16 lat, natomiast najstarszy 27 lat” – powiedziała Kledzik.

Jak dodała, przesłuchania konkursowe w poszczególnych etapach, łącznie z finałowym, będą otwarte i bezpłatne. „Przesłuchania to dla publiczności możliwość posłuchania utworów z bardzo szerokiego repertuaru. W konkursie nie ma praktycznie ograniczeń, jeśli chodzi o epokę, styl czy kompozytora. To jest też właśnie bardzo piękne i ciekawe dla publiczności, że nie ma tego wymogu grania wyłącznie jednej czy drugiej kompozycji. Repertuar muzyki fortepianowej jest tak przeogromny, że zapewniam, że nikt z publiczności nudzić się na pewno nie będzie” – zaznaczyła Kledzik.

Konkurs jest inicjatywą Akademii Muzycznej w Poznaniu, w której prof. Czerny-Stefańska, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w 1949 roku, pracowała w latach 70. i 80. ub. wieku. Pierwsza edycja konkursu organizowanego jako Europejski Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam odbyła się we wrześniu 2008, Grand Prix zdobyła wtedy Białorusinka Olga Stezhko. Kolejne edycje odbywają się w cyklu trzyletnim.

Halina Czerny-Stefańska, wybitna polska pianistka, urodziła się w 1922 roku w Krakowie. W 1949 roku zdobyła pierwsze miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie, co zapoczątkowało jej karierę w salach koncertowych całego świata. Występowała we wszystkich krajach Europy, w Japonii, Ameryce Północnej i Południowej. Jej recitale w ONZ i w Carnegie Hall w Nowym Jorku były wielkimi wydarzeniami artystycznymi.

W jej bogatym repertuarze koncertowym znajdowały się utwory z wszystkich epok - od baroku do muzyki współczesnej. Dominowała jednak muzyka Fryderyka Chopina. Nagrała wiele płyt z mazurkami i nokturnami Chopina oraz utworami Ignacego Jana Paderewskiego.

Wielokrotnie zasiadała w jury najbardziej znanych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Wykładała na wielu uczelniach artystycznych na świecie. Jedyną polską uczelnią, w której prowadziła klasę fortepianu, była poznańska akademia muzyczna. Zmarła w rodzinnym Krakowie w 2001 roku.

IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam honorowym patronatem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydent Poznania oraz marszałek województwa wielkopolskiego.

Anna Jowsa (PAP)

ajw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL