27 chórów z Polski i Białorusi wystąpi podczas IV Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej. W najbliższy piątek festiwal zainauguruje koncert kilku chórów w jednym ze szczecińskich kościołów.
Na tegoroczną edycję festiwalu przyjedzie 27 chórów, a w konkursie zaprezentują się 22 chóry z Polski i Białorusi - powiedziała w środę dziennikarzom dyrektor artystyczna festiwalu Iwona Wiśniewska-Salamon. Jak dodała, oprócz przesłuchań konkursowych zaplanowano także występy towarzyszące w kościołach, muzeach i szczecińskiej filharmonii.
W najbliższy piątek w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa na koncercie inaugurującym festiwal wystąpią trzy chóry Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także poznański Chór Kameralny "Fermata" oraz chór "Halka" z Inowrocławia - powiedziała Wiśniewska-Salamon.
Z kolei w czwartek jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu chętni będą mogli posłuchać wykładu nt. północno i południowoeuropejskiej muzyki pasyjnej, który przygotowali Hiszpanka Lucia Beresova i Szwed Justin Hazelgrove. Oboje są członkami międzynarodowego jury festiwalu.
W sobotę zaplanowano przesłuchania konkursowe chórów i kilka koncertów, a w niedzielę chóry zaśpiewają w trakcie opraw mszy w kilku szczecińskich świątyniach - powiedziała Wiśniewska-Salamon.
Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę w Bazylice Archikatedralnej Świętego Jakuba. Wszystkie 22 chóry, biorące udział w konkursie wystąpią na wspólnym koncercie, podczas którego każdy zaprezentuje jeden utwór - powiedziała dyrektor artystyczny festiwalu.
W repertuarze konkursowym zespołów znalazły się m.in. utwory pasyjne takich kompozytorów jak Piotr Czajkowski, Giovanni Battista Martini, Antonio Lotti, Giovanni Battista Pergolesi, Andrzej Nikodemowicz, czy Piotr Jańczak.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu, który potrwa do niedzieli jest bezpłatny.
Muzyka pasyjna wpisana jest w kalendarz liturgiczny Kościoła. Wykonuje się ją w okresie Wielkiego Postu. Komponowali ją najwięksi kompozytorzy, od średniowiecza do czasów współczesnych. Najczęściej muzyka pasyjna opisująca Mękę Pańską przewyższa swymi walorami artystycznymi inne utwory religijne.
Do muzyki pasyjnej zalicza się takie utwory jak pasje, responsoria czy lamentacje.
Pasja to historia męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz jej opis zawarty w czterech Ewangeliach. To również jej sceniczne przedstawienie w postaci dramatycznego misterium albo utwór muzyczny, którego podstawę stanowi tekst jednego z ewangelistów. "Passio" z łaciny oznaczy cierpienie, mękę.
Pasja była początkowo czytana. W X wieku zaczęto ją śpiewać. Jedną z ważniejszych części repertuaru pasyjnego stanowią utwory Stabat Mater ("Stoi Matka obolała..." - PAP).
Najsłynniejszym twórcą pasji był Jan Sebastian Bach. Skomponował pięć pasji. Do naszych czasów w całości dotrwały tylko dwie: wg św. Jana oraz wg św. Mateusza.
Pasje tworzyli też m.in. Orlando di Lasso, Georg Friedrich Telemann, czy współcześnie Krzysztof Penderecki lub fiński kompozytor Arvo Part. (PAP)
res/ agz/