50 dyrygentów powalczy o Złotą Batutę i 25 tys. euro w IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. To niewątpliwie jedna z najważniejszych imprez muzycznych - powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach prof. Antoni Wit.
Na konkurs wpłynęły 164 zgłoszenia z 37 krajów, z których komisja weryfikacyjna zakwalifikowała do udziału 50 dyrygentek i dyrygentów z 22 krajów, m.in. z Meksyku, Tajwanu, Japonii, Chin, Grecji, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Polski.
Rywalizacja będzie się odbywała w katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, ponieważ gmach Filharmonii jest w remoncie. Kolejność przesłuchań będzie losowana.
Zwycięzca tegorocznego konkursu otrzyma Złotą Batutę i 25 tys. euro. Z kolei laureat Srebrnej Batuty dostanie 20 tys. euro, a Brązowej - 15 tys. euro. Przewodniczącym tegorocznego konkursu będzie wybitny dyrygent, dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie prof. Antoni Wit.
Inicjatorem odbywającego się od 1979 roku konkursu był uczeń Fitelberga Karol Stryja. Zorganizował on pierwszą edycję konkursu w 100. rocznicę śmierci swoje mistrza, wybitnego dyrygenta, kompozytora i skrzypka.
"Zawsze towarzyszyć mi będzie w takim wypadku niepokój, że będzie jakiś wybitny dyrygent, wybitny talent, którego nie dostrzeżemy, i który pół roku albo rok później wygra jakiś inny prestiżowy konkurs" - powiedział. Dodał, że ten niepokój będzie dotyczył także odpowiedzialności związanej z przyznaniem pierwszej nagrody, by laureatem został "ktoś kto się potem rzeczywiście sprawdzi, który swoją działalnością potwierdzi, że ta nagroda była zasłużona".
W składzie jury znaleźli się także inni mistrzowie batuty jak m.in. Mirosław Jacek Błaszczyk, Juozas Domarkas z Litwy, Matrinez Izquierdo z Hiszpanii, John Neschling z Brazylii, Takuo Yuasa z Japonii. Takuo Yuasa na I Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który odbył się w Katowicach w 1979 roku, zdobył nagrodę specjalną.
Konkurs zostanie otwarty w piątek wieczorem w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach inauguracyjnym koncertem prawykonań. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (przygotowanie chóru - Jarosław Wolanin). W programie znalazły się utwory: "Uwertura koncertowa" Stanisława Moryto oraz "Beauty Radiated in Eternity" Eugeniusza Knapika.
Katowicki konkurs odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jest trzecim w Polsce – obok konkursów pianistycznego im. Fryderyka Chopina i skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego – członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, która skupia 129 najbardziej prestiżowych konkursów w Europie, obu Amerykach, Azji i Australii.
Inicjatorem odbywającego się od 1979 roku konkursu był uczeń Fitelberga Karol Stryja. Zorganizował on pierwszą edycję konkursu w 100. rocznicę śmierci swoje mistrza, wybitnego dyrygenta, kompozytora i skrzypka.
Organizatorami tegorocznego konkursu są Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
Finał i wręczenie nagród odbędzie się 25 listopada. Koncert laureatów zostanie powtórzony 26 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. (PAP)
ktp/ ls/ jbr/