Inne

02.12.2011 aktualizacja 19.07.2016

IX Warszawskie Targi Sztuki

Obrazy, rzeźby i sztukę użytkową oraz wystawę "Tylko tu..." prezentującą obrazy najdrożej sprzedawanych na rynku artystów polskich - m.in. Jacka Malczewskiego i Romana Opałki - można zobaczyć na IX Warszawskich Targach Sztuki w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim.

Ponad 60 wystawców z całej Polski, cenne dzieła artystów polskich na wystawie "Tylko tu..." oraz spotkania poświęcone sztuce – to wszystko czeka na gości IX Warszawskich Targów Sztuki, które będą czynne dla zwiedzających w weekend 3–4 grudnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

"To już dziewiąte Warszawskie Targi Sztuki, po raz trzeci organizowane w Arkadach Kubickiego. Wystawcy, którzy przyjechali tu z całej Polski, reprezentują różne dziedziny sztuki, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Takie targi są organizowane w większości dużych światowych miast i myślę, że Warszawa też zasługuje na taką imprezę. Liczymy na to, że z roku na rok zainteresowanie sztuką będzie rosło. Chcemy podczas tych targów zaprezentować państwu wystawę obrazów najdrożej sprzedawanych na polskim i światowym rynku artystów polskich. Przedmioty te są nie tylko cenne finansowo, ale mają także wysoką wartość artystyczną" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Piotr Lengiewicz, prezes spółki Rempex, organizatora Targów.

Na wystawie "Tylko tu..." znalazł się m.in. obraz Romana Opałki "Detal 5 118 482-5 137 747, 1965/1-?" z kolekcji Atlas Sztuki, który w 2010 roku nieznany nabywca kupił na aukcji w Sotheby’s w Londynie płacąc ponad 713 tys. funtów, czyli prawie 3,3 mln złotych. W ramach wystawy będzie można także obejrzeć i kupić m.in. obrazy: "Omikron" z cyklu "Alfabet grecki" Romana Opałki, "W atelier" Olgi Boznańskiej, "Noc św. Andrzeja – Wróżbita" Henryka Siemiradzkiego i "Portret aktora – studium" Maurycego Gottlieba. Prezentowane są także dzieła: "Poeta z Muzą" - prawa kwatera tryptyku "Poeta i Ojczyzna" Jacka Malczewskiego, "Pejzaż zimowy ze świerkami" Stanisława Ignacego Witkiewicza, "Obraz XCII" Stefana Gierowskiego i "Stefana" Jerzego Nowosielskiego.

Jak podkreślają organizatorzy, targi są nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale także miejscem spotkań z profesjonalistami – antykwariuszami i marszandami - pozwalającym na wymianę doświadczeń, a także korzystne inwestycje. Podczas Warszawskich Targów Sztuki będzie można dowiedzieć się więcej na temat wybranych zagadnień dotyczących rynku sztuki.

3 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się dyskusja pt. "Rynek sztuki – diagnoza i perspektywy", którą poprowadzi krytyk sztuki i publicystka dr Monika Małkowska. Na 4 grudnia o godz. 13.30 zaplanowane jest wystąpienie dr Katarzyny Zalasińskiej z Akademii Art Experts pt. "Nowe regulacje na rynku sztuki – zmiana na lepsze?". Dla dzieci w sobotę i niedzielę w godz. 13.00-17.00 organizatorzy przygotowali Kącik Małego Artysty.

Honorowy patronat nad Warszawskimi Targami Sztuki objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

akn/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL