Leonid Kuris z Izraela zwyciężył w X Międzynarodowym Przeglądzie Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera Katowice 2016. W środę po południu wręczono nagrody w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Na przegląd wpłynęły prace 143 autorów. Do wystawy, którą można oglądać do końca czerwca, komisja zakwalifikowała 113 ekslibrisów 62 autorów m.in. z Turcji, Japonii, Meksyku czy Rosji.
Leonid Kuris został nagrodzony za zestaw 3 prac: „Exlibris Lothar Schmid”, „Exlibris Mario Casas Hierro”, „Exlibris S(ergiusza) B(rehowa)”. Druga nagroda przypadła Serikowi Kulmeshkenovowi ze Stanów Zjednoczonych za zestaw 4 prac: „Exlibris Alexandr Grigoriev”, „Exlibris Maxim Shevarkov”, „Exlibris Maxim Shevarkov (2)”, „Exlibris Sergey Ptukhin”, a III nagroda – Liu Qing z Chin za zestaw 2 prac: „Exlibris Alice in Wonderland”, „Exlibris Treasure Island”. Otrzymali medale z podobizną Pawła Stellera i nagrody finansowe.
„Zwycięzca ujął nas świeżością i odwagą stawiania sobie pytań” – powiedział PAP przewodniczący jury prof. Michał Kliś z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Jak ocenił, poziom prac był wysoki, były też bardzo różnorodne – od ascetycznych po wykorzystujące kolor. Organizowany co 2 lata przez Bibliotekę Śląską przegląd obejmował tym razem prace z lat 2015-2016. „Rok 2016 był Rokiem Cervantesa i ze wzruszeniem skonstatowałem, że Don Kichot – ten niezwykły wojujący wizjoner – jest obecny we wszystkich krajach i kulturach” – podkreślił prof. Kliś.
Celem przeglądu jest popularyzacja i kultywowanie najstarszych technik graficznych - drzeworytu i linorytu, a także ich pochodnych z kręgu technik wypukłodruku. Upamiętnia on również Pawła Stellera (1895-1974) - urodzonego na Śląsku Cieszyńskim wybitnego artystę grafika, zwanego przez krytyków polskim lub śląskim Duererem.
Ekslibris (łac. ex libris - z książek) - to rodzaj nalepki, rzadziej stempla, ozdobnej winiety, umieszczanej na wewnętrznej stronie okładki książki, zawierającej artystyczny znak graficzny z wkomponowanym nazwiskiem właściciela lub innym znakiem identyfikacyjnym. Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, a zbieranie jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. (PAP)
lun/ agz/