Kultura i sztuka po 1989 roku

03.08.2019

Jazz na Starówce: koncerty poświęcone 75. rocznicy Powstania Warszawskiego i K. Komedzie

Piosenkarka Sasha Strunin oraz trębacz Gary Guthman podczas koncertu promującego płytę „Autoportrety” z poezją Mirona Białoszewskiego na jazzowo. Warszawa, 06.2019. Fot. PAP/L. Szymański Piosenkarka Sasha Strunin oraz trębacz Gary Guthman podczas koncertu promującego płytę „Autoportrety” z poezją Mirona Białoszewskiego na jazzowo. Warszawa, 06.2019. Fot. PAP/L. Szymański

Amerykański trębacz Gary Guthman oraz wokalistka Sasha Strunin zaprezentują program „Białoszewski i Autoportret”, a Wojtek Mazolewski Quintet – projekt Komeda. Obydwa koncerty odbędą się w sobotę 3 sierpnia w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce w Warszawie.

Koncert jest dedykowany 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. „Tradycją festiwalu od wielu lat są specjalne koncerty poświęcone rocznicy Powstania Warszawskiego – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, dyrektor artystyczna Jazzu na Starówce. - W tych specjalnych sierpniowych koncertach brali udział wybitni artyści, m.in.: Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Sławek Jaskułke” - dodała.

CZYTAJ TAKŻE

Oryginalny projekt amerykańsko-polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana oraz wokalistki o polsko-rosyjsko-ukraińskich korzeniach Sashy Strunin łączy w sobie poezje Mirona Białoszewskiego z muzyką jazzową.

Piękne utwory, m.in. „Autoportret odczuwalny”, „Autoportret radosny”, „Obroty rzeczy”, ”Sztuki piękne mojego pokoju” zyskały oprawę muzyczną „podkreślającą charakter wierszy poety, który traktował słowo jako materiał poetycki, który można dowolnie formować, zmieniać, nadając mu nowy sens i znaczenie – charakteryzowała program w rozmowie z PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska.

Strunin i Guthman zachwyceni twórczością Białoszewskiego, postanowili oddać hołd autorowi „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” w postaci przełożenia jego poezji na język muzyki. Powstało dziewięć kompozycji, których autorem jest Gary Guthman.

Gary’emu Guthmanowi, który gra na trąbce i flugelhornie i wokalistce Sashy Strunin towarzyszyć będą Filip Wojciechowski na fortepianie, Paweł Grzesiuk na kontrabasie i Cezary Konrad na perkusji. Gary Guthman, wybitny amerykańsko-polski trębacz, kompozytor, aranżer jest m.in. laureatem nagrody National Band Award. Otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej „Forewer Swing”.

CZYTAJ TAKŻE

Urodził się w Portland w stanie Oregon w USA. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. W 1970 r. przeniósł się do Kanady, gdzie przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami, m.in. z Edmonton Symphony, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Winnipeg Symphony, Toronto Symphony. Koncertował również w USA, m.in. z The Memphis Symphony, Austin Symphony, The Oregon Symphony, The Orlando Philharmonic. Chętnie współpracował z gwiazdami jazzu i piosenki, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Tomem Jonesem, Burtem Bacharachem, Paulem Anką.

Był liderem wielu zespołów jazzowych; największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem i producentem projektów „A Tribute to Harry James”, „The Trumpet Greats”, „Swing, Swing, Swing” i „Swingmatism” które prezentuje na całym świecie. Gary Guthman wystąpił z trio Włodka Pawlika na festiwalu kilka lat temu, prezentując materiał z filmu „Rewers” Borysa Lankosza, nagrodzonego Orłami 2010 - nagrodą Polskiej Akademii Filmowej za muzykę.

Wokalistka Sasha Strunin, pochodzi z artystycznej rodziny: jej rodzice, rosyjski baryton Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej babcia Nelli – aktorką.

CZYTAJ TAKŻE

Sasha ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Jako nastolatka występowała na scenach polskich i europejskich, rozwijając swoją karierę wokalną, którą wspierały przy wydawaniu kolejnych płyt firmy Universal i Sony. Premiera jej albumu „Woman In Black”, wydanego nakładem Agencji Muzycznej PR miała miejsce w 2017.

W drugiej odsłonie koncertu formacja Wojtek Mazolewski Quintet zaprezentuje projekt Komeda, poświęcony Krzysztofowi Komedzie z okazji ogłoszonego przez Polski Komitet ds. UNESCO roku 2019 - Rokiem zmarłego tragicznie przed 50 laty wybitnego polskiego muzyka.

Kontrabasiście Wojtkowi Mazolewskiemu towarzyszyć będą: pianistka Joanna Duda, Marek Pospieszalski na saksofonie, trębacz Oskar Toroka oraz Qby Janicki na perkusji.

„Mazolewski i muzycy jego kwintetu od lat ciekawie łączą tradycję z nowoczesnością. Projekt został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków” – charakteryzują organizatorzy festiwalu. Wojciech Mazolewski, częściej zwany Wojtkiem, jest basistą, kontrabasistą, kompozytorem, producentem. To jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych, który wprowadził jazz na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz łamy prasy popularnej.

Założyciel i lider Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet, jeden z współtwórców yassu jest też autorem muzyki filmowej i teatralnej. Muzyczny partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna, Tima Berne, Marcina Maseckiego.

Ostatni studyjny album zespołu „Polka” uzyskał status Platynowej Płyty. Klasę grupy WMQ zauważyły polskie i zagraniczne media. Prestiżowy amerykański magazyn "Down Beat" zamieścił album wśród pięciu najlepszych płyty jazzowych 2018 roku.

25. Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce odbywa się we wszystkie soboty lata – do końca sierpnia. (PAP)

Anna Bernat

abe/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL