Muzycy amerykańscy, duńscy, norwescy, kubańscy, a także z Włoch, Austrii, Izraela i Polski grać będą w każdą sobotę lata w Warszawie podczas 21. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.
"Pewnie zabrzmi to mało skromnie, ale tegoroczna edycja Jazzu na Starówce zapowiada się rewelacyjnie" - powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, która razem z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje festiwal. Jak poinformowała, jazzowe lato na Starówce upłynie pod znakiem międzynarodowych gwiazd, jazzowych odkryć i premier - wystąpią artyści z USA, Izraela, Włoch, Austrii, Polski, Norwegii, Danii i Kuby.
Jak zapowiedziała Strzelczyk Wojciechowska wydarzeniami będą koncerty w Polsce znanych muzyków i formacji jazzowych, jak Christian McBride Trio; Charnett Moffett's Nettwork z gościnnym udziałem Stanley'a Jordana, Cyrusa Chestnut i Jeffa "Tain" Wattsa; AfroCubano Quartet Omara Sosy oraz Terje Rypdala i Palle Mikkelborga. "Występy tych artystów złożą się na oryginalny i zróżnicowany stylistycznie program festiwalu" - podkreśliła organizatorka imprezy.
Jazz na Starówce jest latem wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, jazz-fanów z Polski i zagranicy. Przez 20 lat istnienia zgromadził ponad pół miliona publiczności w różnym wieku.
4 lipca festiwal zainauguruje Wojtek Mazolewski Quintet. Mazolewski to jeden z czołowych polskich kontrabasistów i kompozytorów, współtwórca yassu, lider Pink Freud, partner m.in. Tomasza Stańki, Johna Zorna. Laureat prestiżowych nagród muzycznych, prezentuje nowe oblicze polskiego jazzu w Europie, Ameryce Południowej i Japonii.
11 lipca zapowiadany jest koncert amerykańskiej grupy Christian McBride Trio. Lider zespołu McBride to wirtuoz kontrabasu, czterokrotny laureat Grammy. Występował i nagrywał z wieloma osobistościami jazzu, jak McCoy Tyner, James Brown, Ray Brown, Joe Henderson, Herbie Hancock, Chick Corea, Wynton Marsalis. "Będzie to muzyczna uczta dla koneserów jazzu. Christian McBride jest najbardziej poszukiwanym, nagrywanym i szanowanym artystą współczesnego świata muzycznego" - podkreślają organizatorzy imprezy.
18 lipca - na Starówce znowu pojawią się Amerykanie - Charnett Moffett's Nettwork z udziałem Stanley'a Jordana, Cyrusa Chestnuta, Jeffa "Tain" Wattsa. "To premiera projektu muzycznego i prawdziwy jazzowy top. Giganci światowego jazzu - mistrz kontrabasu, jeden z najwybitniejszych w historii jazzu - posiadacz sześciu nagród Grammy, wirtuoz gitary elektrycznej, czterokrotnie nominowany do Grammy, jeden z najlepszych pianistów swego pokolenia oraz legenda jazzowej perkusji po raz pierwszy w tym składzie i projekcie w Polsce" - zapowiedziała Strzelczyk Wojciechowska.
W kolejną sobotę 25 lipca odbędzie się koncert izraelskiego zespołu Shai Maestro Trio. Lider grupy urodził się w Izraelu w 1987 roku. Ma bośniackie, rumuńskie, polskie i bułgarskie korzenie. Ukształtował go też Nowy Jork. Nazywany „geniuszem fortepianu", przez pięć lat współtworzył słynne Avishai Cohen Trio. Prowadzi też swój zespół (peruwiański kontrabasista Jorge Roeder i izraelski perkusista Ziv Ravitz). Grają na całym świecie wzbudzając zachwyt publiczności i krytyków. Występowali m.in. z grupą Chicka Corei, Esperanzy Spalding i Diany Krall.
1 sierpnia zaprezentuje się zespół Wojciech Konikiewicz Project - jeden z najciekawszych i kreatywnych muzyków polskiego jazzu. Pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej. Znany i ceniony, jako lider licznych projektów, koncertów-spektakli muzyki elektronicznej oraz ze współpracy z plejadą polskich i zagranicznych muzyków.
8 sierpnia zagra włoski kwartet - Fabrizio Bosso Quartet. Fabrizio Bosso należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie. Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak Best New Talent Musica Jazz, Jazz Top. Grał z Randy Breckerem, Charlie Hadenem, Steve Colemanem.
15 sierpnia na Jazzie na Starówce pojawią się muzycy austriaccy - Dickbauer Collective. Czołowi austriaccy muzycy, wśród nich - Klaus, Johannes, Stephan Dickbauer , założyli zespół dwa lata temu. Ich album Mosquito Warrior miał premierę w wiedeńskim klubie Porgy and Bess. Wykonują własne kompozycje. Ich muzyka łączy echa współpracy z Vienna Art. Orchestra oraz Radio String Quartet Vienna. To synteza muzyki jazzowej, klasycznej i muzyki ludowej świata. Po raz pierwszy usłyszymy ich w Polsce.
22 sierpnia odbędzie się koncert muzyków ze Skandynawii - norweskiego gitarzysty Terje Rypdala i duńskiego trębacza Palle Mikkelborga. Należą do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii jazzu. Od wielu lat związani z prestiżową wytwórnią ECM. Słynny norweski gitarzysta uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Wirtuoz duńskiej trąbki, kompozytor, aranżer, a także producent muzyczny, któremu światowy rozgłos i nagrodę Grammy przyniosła płyta Aura nagrana z Milesem Davisem.
W finale festiwalu - w sobotę 29 sierpnia - wystąpi kubański zespół Omar Sosa AfroCubano Quartet. Lider Omar Sosa nazywany bywa magiem jazzu i world - music oraz mentorem współczesnego afro- cuban jazzu. Pianista, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor kubański, jest atrakcją najważniejszych festiwali na świecie. Siedmiokrotnie był nominowany do Grammy, był też laureatem takich nagród, jak m.in. BBC Radio Award Jazz Journalists Association, Jazz Echo, Independent Music Award.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Jazz Art. Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska. Honorowy patronat nad 21. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalem Jazz na Starówce objęły minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz.
Koncerty odbywają się na Rynku Starego Miasta w Warszawie. (PAP)
abe/ agz/