Jerozolima jest tematem przewodnim 27. Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ), który w sobotę rozpocznie się w Krakowie. Na tegoroczny program składa się 212 wydarzeń – koncertów, wykładów, warsztatów, wystaw, wycieczek do ciekawych miejsc.
W tym roku przypada 50. rocznica zjednoczenia Jerozolimy po wojnie sześciodniowej. „Chcemy pokazać Jerozolimę żywą, a nie pocztówkową; Jerozolimę w jej kontrastach, która ściera się ze sobą, która ciągle prowadzi grę w chowanego sama ze sobą i z ludźmi, którzy do niej przyjeżdżają (…). Jerozolima jest miejscem świętym, ale w równym stopniu jest miejscem przeklętym. Doświadczenie energii w tym miejscu jest nieprzekładalne” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Janusz Makuch.
Wydarzenia odbywać się będą w 28 lokalizacjach – głównie w synagogach, muzeach i klubach na Kazimierzu (żydowska dzielnica Krakowa).
Menedżer FKŻ Paweł Kowalewski polecił najbardziej „jerozolimskie” projekty. Na pierwszym miejscu wymienił Taxi Link. Projekt ten potrwa od soboty do piątku 30 czerwca. Odbywać się będzie na parkingu przy ul. Józefa 36 oraz w Jerozolimie. Na parkingu w Krakowie stanie samochód, w którym znajdą się multimedialne ekrany, mikrofony, zostanie uruchomiony Skype. W tym samym czasie, w którym taksówka w Krakowie będzie „kursować”, bliźniacza taksówka będzie jeździć w Jerozolimie.
„Chcemy pokazać Jerozolimę żywą, a nie pocztówkową; Jerozolimę w jej kontrastach, która ściera się ze sobą, która ciągle prowadzi grę w chowanego sama ze sobą i z ludźmi, którzy do niej przyjeżdżają (…). Jerozolima jest miejscem świętym, ale w równym stopniu jest miejscem przeklętym. Doświadczenie energii w tym miejscu jest nieprzekładalne” – powiedział dyrektor festiwalu Janusz Makuch.
„Każdy, kto wejdzie do taksówki w Krakowie, będzie mógł – dzięki taksówce w Jerozolimie, zwiedzić fragment największego miasta w Izraelu” – powiedział menedżer. Taksówka w Krakowie kursować będzie przez cztery godziny dziennie. Jeden „kurs” trwać ma ok. 15 minut.
Wśród interesujących wydarzeń wymienił też imprezę zaplanowaną na dzień otwarcia na placu Targowym – wystąpią wówczas DJ-je izraelscy, którzy zagrają bliskowschodnia muzykę. Wieczór ten ma nawiązywać do jerozolimskiego targu Mahane Yehuda, szczególnie żywego miejsca imprez w Jerozolimie. „Plac Targowy w Krakowie stanie się taką małą kopią Mahane Yehuda Market” – powiedział.
Zwrócił też uwagę na projekt The Point of View (od niedzieli do końca festiwalu - 2 lipca), który ma być próbą uchwycenia Jerozolimy poprzez zdjęcia wykonane przez mieszkańców miasta. Rezultaty tego projektu – zaprezentowane w nowatorski sposób – będzie można obejrzeć w Centrum Kultury Żydowskiej. Natomiast w galerii Skałeczna 5 trwać będzie wystawa (od soboty do 2 lipca) prac pokazujących Jerozolimę, autorstwa grafików skupionych w grupie La Culture.
Główną wystawą (w krużgankach klasztoru dominikanów, od niedzieli do 30 września) tegorocznej edycji będzie prezentacja unikatowych fotografii Jerozolimy, znajdujących się w kolekcji dominikańskiej Ecole Biblique et Archeologique w Jerozolimie.
Organizatorzy festiwalu przygotowali także specjalny program dla seniorów, dla dzieci, odrębny program literacki, a także bogaty program kulinarny.
Patronat honorowy nad festiwalem objął prezydent RP Andrzej Duda. Festiwal jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali (European Festival Association) i otrzymał wyróżnienie EFFE 2017-2018 (Europe for Festivals, Festivals for Europe). (PAP)
bko/ agz/