Jerzy Jarniewcz, Renata Lis i Michał Witkowski zostali nominowani do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima – podaje Dom Literatury w Łodzi. Nazwisko laureatki lub laureata zostanie ogłoszone podczas gali Festiwalu „Puls Literatury” zaplanowanej na 4 grudnia.
"Poeta, eseista i tłumacz Jerzy Jarniewicz, pisarka i eseistka Renata Lis oraz pisarz i felietonista Michał Witkowski znaleźli się wśród nominowanych w 2022 roku do Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima przyznawanej przez Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi. O ich wyborze zadecydowało jury w składzie: Barbara Piegdoń-Adamczyk - przewodnicząca, wydawczyni +Książek. Magazynu do Czytania+, poeta i tłumacz Kacper Bartczak, krytyczka literacka Anna Marchewka, poeta Maciej Robert oraz tłumacz i pisarz Maciej Świerkocki" - poinformowała Marta Zdanowska z Domu Literatury w Łodzi.
Nagroda w wysokości 50 tys. zł, ufundowana przez Urząd Miasta Łodzi, przyznawana jest za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną". To wyróżnienie za całokształt twórczości.
Laureata lub laureatkę - podobnie jak w poprzednich latach - poznamy podczas gali, która odbędzie się 4 grudnia w Nonopolis. Uroczystość będzie zwieńczeniem Festiwalu "Puls Literatury", organizowanego w Łodzi w dniach 26 listopada - 4 grudnia; w tym roku pod hasłem "Wielka Migracja".
W tym roku Nagroda im. Tuwima zostanie wręczona po raz dziesiąty. Rok temu odebrała ją pisarka i plastyczka Ewa Kuryluk, dołączając do grona laureatów, wśród których są: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, Izabela Filipiak, Małgorzata Szejnert i Wojciech Nowicki.
Nominowany w tym roku Jerzy Jarniewicz to poeta, tłumacz i krytyk. Jest autorem kilkunastu książek poetyckich, m.in. "Makijaż", "Woda na Marsie", "Puste noce" (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2018), "Mondo cane" (Nagroda Literacka Nike 2022). W obszarze jego zainteresowań krytycznych znajdują się poezja i proza anglojęzyczna, m.in. "Larkin. Odsłuchiwanie wierszy", "Heaney. Wiersze pod dotyk", "Znaki firmowe. Szkice o współczesnej prozie amerykańskiej i kanadyjskiej", teoria przekładu - "Gościnność słowa. Szkice o przekładzie literackim, "Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze" oraz kontrkultura "All you need is love. Sceny z życia kontrkultury", "Bunt wizjonerów". Tłumaczył m.in. utwory Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Umberto Eco, Seamusa Heaneya, Ursuli Le Guin.
Z kolei Renata Lis to eseistka i tłumaczka. Jest autorką książek "Ręka Flauberta" (nominacja do Nagrody Literackiej Nike i do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy), "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (nominacja do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus), "Lesbos" (nominacja do Nagrody Literackiej Nike i Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz). Przekładała m.in. twórczość Gustawa Flauberta, Jeana Baudrillarda, Iwana Bunina, Anne Carson.
Michał Witkowski zadebiutował zbiorem opowiadań "Copyright", następnie opublikował m.in. powieści "Lubiewo", "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej", "Margot", "Drwal", "Zbrodniarz i dziewczyna", "Fynf und cfancyś", "Wymazane", "Tango". Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia (którą otrzymał w 2006 roku), trzykrotnie do Paszportów Polityki (otrzymał tę nagrodę w 2007 roku), czterokrotnie do Nagrody Literackiej Nike. Powieść "Drwal" znalazła się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, zaś angielskie tłumaczenie "Lubiewa" otrzymało nominację do Independent Foreign Fiction Prize.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/