Kultura i sztuka po 1989 roku

05.02.2016 aktualizacja 19.07.2016

Jo Nesbo gościem Europejskiej Stolicy Kultury

Jo Nesbo, jeden z najbardziej poczytnych autorów kryminałów, w kwietniu spotka się z czytelnikami we Wrocławiu. Norweski pisarz przyjedzie do stolicy Dolnego Śląska z okazji objęcia przez to miasto tytułu Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Jak poinformował w piątek PAP Grzegorz Maryniec z biura prasowego Europejskiej Stolicy Kultury, spotkanie Nesbo z czytelnikami we Wrocławiu odbędzie się 23 kwietnia. Wówczas stolica Dolnego Śląska obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO, który będzie sprawowała przez rok. „Spotkanie pisarza z czytelnikami we Wrocławiu będzie jedynym podczas jego tegorocznej wizyty w Polsce” - dodał Maryniec.

Książki Nesbo do tej pory sprzedano w 27 mln egzemplarzy, w tym ponad milion w Polsce. Norweski pisarz opublikował 14 tytułów, które przetłumaczono na 50 języków. Stworzył m.in. cykl kryminałów z postacią policjanta Harry'ego Hola. Za ten cykl zdobył kilkanaście nagród krajowych i zagranicznych. Za debiutancką powieść z 1997 r. „Człowiek-nietoperz” otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz za najlepszą powieść kryminalną. Za powieść „Czerwone gardło” pisarza uhonorowano w 2000 r. Nagrodą Księgarzy Norweskich. W 2004 r. książka ta została wybrana najlepszym norweskim kryminałem wszechczasów.

Nesbo przyjedzie do Wrocławia po raz drugi. W 2010 r. był gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Odebrał wówczas Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości.

Przyznany w 2015 r. Wrocławiowi tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO wpisuje się w obchody pełnionego przez to miasto w tym roku tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO przez rok, od 23 kwietnia 2016 r. do 23 kwietnia 2017 r.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r. Tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek. Tytuł otrzymują miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt (2001 r.), a później m.in.: Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013). W 2014 r. tytuł otrzymał Port Harcourt w Nigerii, a w 2015 Incheon w Korei Południowej. (PAP)

pdo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL