Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2017 aktualizacja 18.07.2017

Jubileuszowa 10. edycja Podlaskiej Oktawy Kultur od 26 lipca

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur" 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur"

28 zespołów folklorystycznych i folkowych z różnych stron świata wystąpi podczas jubileuszowej 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur". Impreza odbędzie się w dniach 26-30 lipca w różnych częściach regionu.

Ideą festiwalu jest prezentacja kultur i dorobku zespołów artystycznych z Polski i zagranicy, tworzących różne gatunki muzyki i sztuki nawiązujące do folkloru. Organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku.

"W tym roku mamy szczególną edycję festiwalu, bo jubileuszową" - mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku dyrektor WOAK Cezary Mielko. Z tej okazji - jak dodał - zostały zaproszone najlepsze zespoły, które występowały na wcześniejszych edycjach festiwalu.

W tym roku wystąpi 28 zespołów z 11 krajów świata m.in. z Polski, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Grecji czy Izraela. Na głównej scenie w Białymstoku będzie można usłyszeć wszystkich zaproszonych gości, a dodatkowe koncerty poszczególnych zespołów odbędą się też w 24 miejscowościach na terenie województwa.

Jak powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Dyrdał, w tym roku w programie znalazły się koncerty zespołów znanych już podlaskiej publiczności, a część została wybrana na podstawie przesłanych zgłoszeń, których w tym roku dotarło ok. 70.

Z zespołów, które były na wcześniejszych edycjach festiwalu, wystąpi m.in. Chór im. Veryovki z Ukrainy. Dyrdał powiedział, że to wspaniały zespół, który można porównać z polskim zespołem Mazowsze.

Będzie też białoruski zespół pieśni i tańca Biełyje Rosy, który inspirując się tradycją białoruską, tworzy unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Jak mówił Dyrdał, publiczność bardzo pokochała tę grupę.

Wystąpią też zespoły pochodzące z regionu. Z nowym albumem z piosenkami tatarskimi wystąpi duet Karolina Cicha i Bart Pałyga. Będzie można posłuchać Klezmafour, który czerpie z klezmerskiej tradycji, Sarakinę - łączącą folk i jazz, a także zespół pieśni i tańca Kurpie Zielone.

Dyrdał przypomniał, że festiwal, który miał swoją pierwszą edycję w 2008 r., miał prezentować kulturę i muzykę ośmiu mniejszości zamieszkujących Podlaskie: Białorusinów, Litwinów, Romów, Rosjan, Tatarów, Ukraińców i Żydów. "Ale wtedy zaczęły się zgłaszać zespoły z innych krajów, które prosiły o otwartość także na inne kultury. Nie mieliśmy wyboru, musieliśmy się otworzyć i dziś ta formuła jest bardzo otwarta" - powiedział.

Do tej pory na festiwalu zaprezentowały się zespoły z 33 krajów świata, w sumie blisko 500 wykonawców. Dyrdał przypomniał, że oprócz Australii i Antarktydy, na Podlaskiej Oktawie Kultur można było posłuchać muzyki ze wszystkich kontynentów.

Oprócz koncertów, w ramach festiwalu odbędą się też warsztaty etnodesignu oraz pokaz mody inspirowany folklorem.

Podlaska Oktawa Kultur została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz miasta Białystok. (PAP)

swi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL