Kultura i sztuka po 1989 roku

04.06.2018

Jubileuszowa edycja Geyer Music Factory – od 29 czerwca w Łodzi

Po raz 10. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się Geyer Music Factory – cykl koncertów organizowanych na dziedzińcu zabytkowej Białej Fabryki. Pod hasłem Top10 zaplanowano występy artystów, które w poprzednich edycjach cieszyły się największą popularnością.

"Idea jubileuszowej edycji opiera się na tym, że będziemy w niej wspominać coś, co było wyjątkowym wydarzeniem artystycznym lub coś, co przyciągnęło największą publiczność. Zaczynamy 29 czerwca mocnym uderzeniem w wykonaniu Ani Rusowicz, która wraca na estradę po przerwie poświęconej na macierzyństwo. W następny piątek muzykę Piazzoli grać będzie Tangata Quintet" – podkreślił pomysłodawca Festiwalu Tomasz Gołębiewski na konferencji w poniedziałek.

W lipcu na dziedzińcu Białej Fabryki Geyera będzie można posłuchać koncertów duetu Waglewski & Pospieszalski, Kuby Badacha, który przypomni utwory Andrzeja Zauchy, a także Grzegorza Turnaua. Na sierpniowe piątki zaplanowano występ Anny Dereszowskiej prezentującej piosenki Henryka Warsa, łódzkiej formacji Grohman Orchestra, klezmerskiego zespołu z Krakowa Kroke, rodziny Miśkiewiczów – która na co dzień nie gra razem, ale dla publiczności z Łodzi zrobi wyjątek, by przypomnieć jeden z bardzo udanych występów z poprzednich edycji Geyer Music Factory.

"Na koniec zaplanowaliśmy koncert, który też aktualnie nie funkcjonuje na estradowym rynku; będzie to Mietek Szcześniak z projektem Nierówni i z udziałem Krzysztofa Herdzina, który był naszą gwiazdą w 2014 roku. To będzie piękne +spięcie+ tego, co przez te dziesięć lat działo się na scenie Geyer Music Factory" – dodał Gołębiewski.

Jak podała dyrektorka Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak osoby, które kupią bilety na koncerty 6 i 20 lipca oraz 3 i 24 sierpnia, będą mogły przyjść godzinę przed rozpoczęciem występu i wziąć udział w kuratorskich oprowadzaniach. O wystawie prac Magdaleny Abakonowicz "Metamorfizm" opowie kuratorka Marta Kowalewska, a o ekspozycji "Christian Dior i ikony paryskiej mody" kolekcjoner Adam Leja.

Na tegoroczną edycję Geyer Music Factory Muzeum pozyskało 118 tys. zł w ramach programu "Kultura interwencje 2018" ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury.

"Nie jest to jedyny wsparty przez nas projekt. Od 2013 do 2018 roku w ramach programu +Kultura interwencje+, prawie 45 mln zł zostało przeznaczonych na sfinansowanie ok. 900 wniosków. W tym roku w pierwszej edycji rozdysponowaliśmy 7 mln zł, na drugą przeznaczymy 2-3 mln zł. Dla nas istotne jest, że – dzięki biletom w korzystnej cenie od 20 do 25 zł – Geyer Music Factory nosi cechy wydarzenia promującego kulturę dostępną dla każdego. Dzięki wsparciu festiwalu mamy szansę na rozszerzenie kręgu uczestników kultury" - zaznaczył dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL