75 obrazów dla uczczenia 75. urodzin wybitnego polskiego malarza Edwarda Dwurnika pokaże Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie. Kilka prac będzie zaprezentowana po raz pierwszy. Wernisaż wystawy "75x75 Dwurnik" odbędzie się w piątek.
Jak powiedział w czwartek PAP kurator wystawy Bogusław Deptuła, wśród obrazów, które nie były do tej pokazywane szerokiej publiczności będzie jedno z najwcześniejszych dzieł Dwurnika, odnaleziony niedawno widok Chęcin z 1966 r.
"Wystawa pokazuje cały przekrój twórczości artysty i różnorodność jego dokonań. Na Dwurnika największy wpływ miało dwóch artystów - z jednej strony Nikifor Krynicki, a z drugiej Jan Matejko. Między Nikiforem a Matejką rozciąga się cała twórczość Dwurnika. Zaczynał od widoków miast, potem były cykl obrazów +Podróże autostopem+, następnie seria dzieł poświęconych sportowcom oraz obrazów trochę reportażowych, a teraz od pewnego czasu bardzo znaczącą część jego twórczości stanowią prace abstrakcyjne" - wyjaśnił kurator.
Zdaniem Deptuły, wielowątkowość twórczości Dwurnika sprawia wrażenie, że dzieła te pochodzą od wielu twórców.
"To budzi czasem zdziwienie, że te obrazy są autorstwa tego samego malarza. I właśnie to też jest idea tej wystawy. Ma ona udowadniać, że Dwurnik jest artystą o różnorodnych zainteresowaniach i sposobach ekspresji twórczej. To twórca o wielu obliczach artystycznych i estetycznych" - podkreślił Deptuła.
Zgromadzone na wystawie w PGS prace pochodzą z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki oraz kolekcji prywatnych. Dużą część ekspozycji - ok. 30 obrazów - stanowić będą dzieła należące do sopockiego kolekcjonera sztuki dr. Piotra Ziajki.
Edward Dwurnik to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców polskiej sztuki współczesnej. Urodził się 19 kwietnia 1943 r. w Radzyminie pod Warszawą. Mieszka i pracuje w stolicy. W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz - czasowo - na Wydziale Rzeźby.
Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody krytyki artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1981 r.), nagrody Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarności" (1983 r.), nagrody Coutts Contemporary Art Foundation (1992 r.). Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków.
Artysta wykonał blisko pięć tysięcy obrazów, ok. 14 tys. prac na papierze i 3,5 tys. grafik. Stworzył też rysunki i gwasze do filmów animowanych „Wawrzyniak, 360 stopni” (2007 r.) oraz „Oaza” (2009 r.) w reżyserii Andrzeja Barańskiego.
O twórczości Dwurnika powstało kilka filmów dokumentalnych m.in. „Owoce Ziemi” (1977 r.), „Portret z natury” (1984 r.), „Polska Nike” (1978 r.) w reżyserii Andrzeja Szczygła oraz „Podróże Edwarda Dwurnika” (1995 r.) w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz.
Wystawa "75x75 Dwurnik" w Sopocie będzie czynna do 17 czerwca.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ rosa/