„Harnasie” Karola Szymanowskiego i I Koncert fortepianowy Piotra Czajkowskiego w wykonaniu pianistki Lilyi Zilberstein zabrzmią podczas sobotniej inauguracji 70. sezonu w Filharmonii Krakowskiej.
Jak zapowiedział w środę dyrektor tej instytucji Bogdan Tosza będzie to sezon pełen muzycznych jubileuszy i występów wybitnych muzyków.
Przy pulpicie dyrygenckim melomani zobaczą m.in. Amerykankę JoAnn Fallettę, Francuza Jean-Luca Tingauda, Kanadyjczyka Charlesa Olivieri – Munroe, ale też Jerzego Maksymiuka i Antoniego Wita. Wystąpią pianiści Kevin Kenner i Louis Lortie, skrzypkowie Nikita Boriso-Glebsky, Piotr Pławner i Bartłomiej Nizioł oraz wiolonczelista Johannes Moser.
11 października 60-lecie pracy artystycznej będzie obchodził w Filharmonii Krakowskiej dyrygent Tadeusz Strugała. Tydzień później odbędzie się koncert symfoniczny z muzyką Karola Szymanowskiego wieńczący przygotowaną przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne źródłowo-krytyczną edycję dzieł wszystkich tego kompozytora.
„31 października dojdzie do światowego prawykonania pełnej wersji +Requiem+ Pawła Łukaszewskiego. Utwór ten zostanie przedstawiony na jednym koncercie wraz z +Requiem+ Mozarta, co jest szczególnym wyzwaniem dla chóru” - mówił dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej, dyrygent Michał Dworzyński.
W grudniu uczczone zostaną 300. rocznica urodzin Christopha Willibalda Glucka oraz 150. rocznica urodzin Richarda Straussa, a w styczniu 150. rocznica urodzin Jeana Sibeliusa.
Koncerty sylwestrowy i noworoczny przygotowane zostały w nowej formule – dyrygujący orkiestrą Antoni Wit będzie jednocześnie konferansjerem prowadzącym te koncerty.
„Bardzo się cieszę, że na koncercie w maju przyszłego roku zabrzmi muzyka polskiego kompozytora, który budzi od pewnego czasu coraz większe zainteresowanie Mieczysława Weinberga. Usłyszymy jego +Koncert skrzypcowy+, partie solowe wykona Ewelina Nowicka, a koncerty poprowadzi JoAnn Falletta” – zapowiedział dyrektor Tosza.
Niemal na zakończenie sezonu w Filharmonii Krakowskiej zabrzmi odnaleziona „IV symfonia” Henryka Mikołaja Góreckiego.
Podobnie jak w poprzednich latach kontynuowane będą cykle koncertów uniwersyteckich, koncerty dla gimnazjalistów i licealistów oraz dla dzieci, a nowością są warsztaty artystyczno - językowe realizowane razem z British Council.
Jak poinformowano na konferencji prasowej sytuacja finansowa Filharmonii Krakowskiej jest stabilna – placówka nie jest zadłużona, a latem udało się przeprowadzić prace remontowe m.in. odświeżyć główną salę koncertową i korytarze.(PAP)
wos/ dym/