Premiera spektaklu „Machia”, poświęconego renesansowemu myślicielowi Niccolo Machiavellemu, odbędzie się w niedzielę w Teatrze Starym w Lublinie. Sztukę napisał i wyreżyserował Juliusz Machulski.
Machulski powiedział, że Machiavelli był filozofem, który zajmował się naturą ludzką oraz polityką w oderwaniu od moralności, a jego słynny traktat „Książę” to traktat o zdobyciu władzy, ale i o utrzymaniu tej władzy.
„My mylnie utożsamiamy Machiavellego z jego dziełem. On nie był zły i nikczemny jak postacie, które opisywał, ale był uczciwy w tym, co myślał. Był niezaradny, nie potrafił zadbać o swoje życie i o rodzinę, w zasadzie umarł w biedzie, mimo że tak bardzo się przyczynił do rozwoju myśli politycznej” - powiedział Machulski.
Machiavelli, zdaniem Machulskiego, pokazuje „politykę bez ogródek” i uświadamia, że polityk nie może się kierować dobrem lub moralnością, ale przede wszystkim skutecznością. „Napisał, że cel uświęca środki, ale tym celem ma być dobro państwa. Często to dobro jest niestety sprzeniewierzane i utożsamiane z dobrem partykularnym, pojedynczych osób” - dodał reżyser.
Odtwórcą głównej roli Machiavellego jest Adam Ferency. „Mnie interesuje jego błyskotliwa inteligencja. Dosyć uważnie przyglądał się politykom swego okresu i wyciągał wnioski, jak trzeba być politykiem skutecznym” - powiedział Ferency.
Machulski po raz pierwszy sam reżyseruje w teatrze sztukę, którą napisał. Jak tłumaczył, chce przez to poszerzyć własne horyzonty pracy, ale też uciec od „łatki” reżysera komedii filmowych.
„Nie zdradzam filmu, ja rozszerzam swoją paletę, poszerzam horyzont. Dobre przedstawienie w teatrze to może być o wiele większe przeżycie niż po sensie filmowym. Teatr ma inną wagę, inny ciężar gatunkowy” - powiedział.
W spektaklu obok Adama Ferency wystąpią Piotr Głowacki i Marta Ledwoń. Muzykę do przedstawienia skomponował Piotr Selim, scenografię opracowała Justyna Łagowska.
Po premierze, we wtorek 6 maja, w Teatrze Starym zaplanowano spotkanie z Juliuszem Machulskim poświęcone jego sztuce.
Spektakl „Machia” ma też być zaprezentowany 8 czerwca w warszawskim Teatrze Imka.
Niccolo Machiavelli, żyjący a przełomie XV i XVI w. we Florencji, był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli renesansowej myśli politycznej. Od jego nazwiska pochodzi termin makiawelizm oznaczający doktrynę polityczną, która głosi, że najważniejszym celem w polityce jest dobro państwa, dla którego osiągnięcia dozwolone jest racjonalne stosowanie wszelkich środków, w tym też przemocy, podstępu, okrucieństwa. Te doktrynę opisał w traktacie pt. "Książę". (PAP)
ren/kop/ abe/