89 płócien 46 artystów zakwalifikowali ostatecznie jurorzy do finału 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015, jednego z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego - podała w środę Galeria Bielska BWA.
Prace znajdą się na ekspozycji pokonkursowej, która zostanie otwarta 27 listopada. Wówczas ogłoszone zostaną nazwiska laureatów Grand Prix oraz pozostałych nagród i wyróżnień. „Jury zdecydowało już o przyznaniu trzech nagród głównych (…). Werdykt był jednogłośny” - powiedział przewodniczący jury biennale Jakub Banasiak.
Uchylając rąbka tajemnicy juror powiedział, że wśród obrazów nadesłanych na konkurs, w tym nagrodzonych, w zasadzie nieobecna jest tematyka społeczna czy zaangażowana. „Wbrew obecnym modom mało było też prac czysto formalnych, nawiązujących do tradycji malarstwa abstrakcyjnego” – dodał. Podkreślił, że zwyciężyły obrazy oszczędne formalnie, o przemyślanej kompozycji, malowane czystymi, często intensywnymi barwami.
Na ekspozycji oprócz płócien wyselekcjonowanych przez jurorów znajdzie się także praca uznana za najciekawszą w głosowaniu internetowym. To obraz olejny Adama Rutkowskiego „Bungee według Gabriela Metsu”, który nawiązuje do barokowego dzieła „Dead Cock” XVII-w. malarza holenderskiego Gabriela Metsu. Otrzymał on 1930 głosów spośród 40 726 oddanych w internetowym konkursie.
Tegoroczna edycja Bielskiej Jesieni cieszy się rekordowym zainteresowaniem malarzy. Na konkurs napłynęło blisko 3,3 tys. prac 776 artystów. Po raz drugi w historii formuła była otwarta także dla malarzy, którzy nie posiadają dyplomu uczelni artystycznej.
W pierwszym etapie jurorzy bazując na wersjach elektronicznych prac zakwalifikowali do ekspozycji pokonkursowej 137 dzieł 50 autorów. Obecnie zweryfikowali werdykt oglądając oryginały. „Podczas posiedzenia, biorąc pod uwagę wartości artystyczne malarstwa, jury odrzuciło (…) 48 prac” – podała w komunikacie galeria.
Organizowana przez Galerię Bielską BWA od 1962 r. Bielska Jesień jest konkursem otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska. Biennale odbywa się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który ufundował Grand Prix w wysokości 25 tys. zł. (PAP)
szf/ mhr/