Zmagania pianistów uczestniczących w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina oceniać będzie siedemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
W gronie jurorów są zwycięzcy poprzednich Konkursów Chopinowskich: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe.
Dmitri Alexeev, Rosja (1947 r.) - jest absolwentem Konserwatorium Moskiewskiego w klasie Dmitrija Bashkirova, zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu w Leeds w Wielkiej Brytanii (1975) oraz laureatem konkursów Marguerite Long w Paryżu (1969), George Enescu w Bukareszcie (1970) i Czajkowskiego w Moskwie (1974). Występował z wieloma słynnymi orkiestrami: Filharmonii Berlińskiej, Chicago, Philadelphia, Orchestre de Paris, a także dyrygentami – m.in. Ashkenazym, Boulezem, Gergievem, Muttim, Salonenem. Uczestniczył w prawykonaniach światowych kompozycji Krzysztofa Pendereckiego: Sekstetu fortepianowego w wiedeńskim Musikverein i Paryżu oraz Koncertu fortepianowego na festiwalu w Pekinie. Był jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Leeds, Santander, Van Cliburna, Beethovenowskiego w Wiedniu czy Czajkowskiego w Moskwie. W roku 2014 dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zarejestrował dwupłytowy album zawierający komplet Chopinowskich mazurków.
Martha Argerich, Argentyna(1941 r.) - jest laureatką I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1965). Współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami, dyrygentami i festiwalami muzycznymi z całego świata. W jej działalności artystycznej ważną rolę odgrywa kameralistyka – występuje i nagrywa m.in. z pianistami Nelsonem Freire i Alexandrem Rabinovitchem, wiolonczelistą Mischą Maiskym, skrzypkiem Gidonem Kremerem. Od 1998 r. jest dyrektorem artystycznym Festiwalu w Beppu w Japonii. W 1999 powołała Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny i Festiwal Marthy Argerich w Buenos Aires, w 2002 – Progetto Martha Argerich w Lugano. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: Krzyż Oficerski (1996) i Krzyż Komandorski (2004) Orderu Sztuki i Literatury od rządu francuskiego; nagrodę Accademia di Santa Cecilia w Rzymie (1997), Order Wschodzącego Słońca ze Złotymi Promieniami i Wstęgą – od cesarza Japonii oraz „Praemium Imperiale” Japońskiego Stowarzyszenia Sztuki (2005). Kilkakrotnie koncertowała w Warszawie na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dla NIFC dokonuje też nagrań (w tym DVD: z Kwintetem g-moll Juliusza Zarębskiego i z I Koncertem fortepianowym C-dur Ludwiga van Beethovena).
Akiko Ebi, Japonia (1953 r.) - to zdobywczyni Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu oraz V nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje na całym świecie z wybitnymi zespołami i dyrygentami. Jako kameralistka daje recitale na dwa fortepiany (z Marthą Argerich) oraz występuje m.in. z Ivrym Gitlisem, Augustinem Dumayem, Regisem Pasquierem, Angelą Hewitt, Michelem Dalberto. Regularnie bierze udział w festiwalach, m.in. w Nantes, Lugano, Lizbonie, Toledo, Tokio, Salt Lake City i Warszawie. Jej dyskografia obejmuje m.in. komplet etiud, preludiów, nokturnów i impromptus Chopina, dzieła Brahmsa, Liszta, Francka, Weberna i Piernego. Zdobyła dwie prestiżowe nagrody fonograficzne Grand Prix d’Or za płytę z utworami Dynama-Victora Fumeta oraz za nagranie utworów Hikari Oe, które zwróciło uwagę światowej krytyki na tego wyjątkowego, niemego i niepełnosprawnego umysłowo twórcę. W uznaniu zasług dla muzyki francuskiej otrzymała w 1993 r. odznaczenie Chevalier des Arts et des Lettres. W 2002 r. przyznano jej prestiżową japońską nagrodę ExxonMobile.
Philippe Entremont, Francja (1934 r.) - pianista i dyrygent - absolwent Konserwatorium Paryskiego w klasie Jeana Doyena. Laureat międzynarodowego Konkursu Long/Thibaud i zwycięzca konkursu Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli. Sławę przyniosły mu wykonania i nagrania utworów Milhauda, Strawińskiego, Joliveta i Leonarda Bernsteina. Jako pianista i dyrygent w jednej osobie (dyrygując od klawiatury) zadebiutował w 1968 roku. Entremont był dyrygentem, dyrektorem muzycznym i artystycznym m.in. Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej, New Orlean Symphony, Orchestre des Concerts Colonnes w Paryżu, Holenderskiej Orkiestry Kameralnej, Monachijskiej Orkiestry Symfonicznej. Jest pedagogiem – piastuje funkcje dyrektora Ravel Academy w Paryżu oraz American Conservatory of Fontainbleu – i organizatorem życia muzycznego – w 1997 r. powołał do życia Festiwal Muzyczny Bennial Santo Domingo. Artysta ma w dorobku wiele wysoko cenionych nagrań płytowych; na szczególną uwagę zasługuje zarejestrowany w 1961 r. I Koncert fortepianowy Czajkowskiego z towarzyszeniem Nowojorczyków pod dyrekcją Leonarda Bernsteina. W 2010 roku artysta zasiadał w jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Nelson Goerner, Argentyna(1969 r.) studiował w Konserwatorium w Buenos Aires. Jest zwycięzcą Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta w Buenos Aires (1986) i konkursu pianistycznego w Genewie (1990). Dzięki Marcie Argerich otrzymał stypendium CIMAE – Art and Science Foundation i Mozarteum Argentino – oraz rozpoczął studia w konserwatorium w Genewie (dyplom z wyróżnieniem w 1990). Występuje regularnie w największych salach koncertowych Europy, Japonii i obu Ameryk. Artysta występuje również w repertuarze na dwa fortepiany razem z Marthą Argerich, Alexandrem Rabinovichem oraz ze swoją żoną, Rusudan Alavidze. Regularnie koncertuje w ramach słynnych londyńskich koncertów „BBC Proms”, gdzie zadebiutował w sierpniu 2003 roku. W dyskografii artysty znajduje się również płyta DVD z kompozycjami Beethovena oraz Chopina zarejestrowana podczas festiwalu w Verbier. Nagrania Goernera na instrumentach historycznych w ramach serii „The Real Chopin” dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina zostały wyróżnione nagrodami Diapason d’Or. Artysta w 2014 r. został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Adam Harasiewicz, Polska (1932 r.) - studiował w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u Zbigniewa Drzewieckiego (1950–1956). Zwycięzca V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1955). Nagrodzony medalem Fundacji Harriet Cohen w Londynie za wybitne osiągnięcia pianistyczne (1957) i złotym medalem Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego w Nowym Jorku (1960). Po sukcesie na Konkursie Chopinowskim rozpoczął karierę wirtuoza. Koncertował z wybitnymi dyrygentami i orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach świata (m.in. tournée po Japonii, koncert galowy z okazji Wystawy Światowej w Brukseli, 1958, inauguracja Roku Chopinowskiego 1960 w siedzibie ONZ). Jego dyskografia obejmuje w przeważającej mierze dzieła Chopina. Był jurorem konkursów, m.in. w Bolzano (1984), Saragossie (1987), Terni (1989), Warszawie (Konkurs Chopinowski 1995, 2000, 2005, 2010) i Bydgoszczy (Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” 2014, przewodniczący jury).
Andrzej Jasiński, Polska (1936 r.) - studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie Władysławy Markiewiczówny; otrzymał dyplom z wyróżnieniem w 1959. W 1960 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W latach 1960-1961 uzupełniał studia w Paryżu u Magdy Tagliaferro. Zadebiutował w 1961 r. z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchiego. Oprócz występów w Polsce kilkakrotnie odbył tournée po krajach byłego ZSRR, koncertował na festiwalach muzycznych w Czechosłowacji, Niemczech, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Działalność pedagogiczna stała się jego główną specjalnością. W latach 1979-1982 wykładał też w Akademii Muzycznej w Stuttgarcie. Wykształcił grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in.: Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski i Beata Bilińska. Juror międzynarodowych konkursów: im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Van Cliburna w Fort Worth, Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz czterokrotnie Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Doktor honoris causa katowickiej Akademii Muzycznej (2006). W latach 2005-2014 był członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Yundi Li, Chiny (1982 r.) jest laureatem I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2000). Od momentu triumfu w konkursie uznawany za jednego z pierwszoplanowych interpretatorów muzyki Chopina. W dowód uznania za propagowanie muzyki polskiego kompozytora, zwłaszcza na terenie Chin, w 2010 r. odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Yundi propaguje muzykę klasyczną w rodzinnym kraju, koncertując także w prowincjonalnych miastach Chin. Działa na rzecz rozwoju edukacji muzycznej, inspirując swoim przykładem miliony młodych Chińczyków do nauki gry na fortepianie. Jest profesorem fortepianu w konserwatorium w Syczuanie.
Garrick Ohlsson, USA (1948 r.)- jest laureatem I nagrody i nagrody specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1970). Studiował w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Poza Konkursem Chopinowskim zwyciężył w międzynarodowych konkursach pianistycznych w Bolzano (im. Busoniego, 1966) i Montrealu (1968). Intensywnie koncertuje, grając z najlepszymi dyrygentami i orkiestrami świata; z okazji 150. rocznicy śmierci Chopina dał serię recitali chopinowskich m.in. na europejskich festiwalach La Roque d'Antheron, Fetes Romantiques w Nohant, Klavier-Festival Ruhr w Essen. Uprawia także kameralistykę, współpracując ze śpiewaczkami Ewą Podleś i Jessie Norman, skrzypaczką Hilary Hahn i kwartetami smyczkowymi (Cleveland Quartet, Emerson Quartet, Guarneri Quartet i Takacs Quartet).
Janusz Olejniczak, Polska (1952 r.) był najmłodszym laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1970 r. Został także nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Alfreda Caselli w Neapolu. Artysta koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych. Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – Europie, Kanadzie, Japonii, Kolumbii. Był także jednym z pierwszych wykonawców muzyki Chopina na instrumentach historycznych (Érard i Pleyel). Pianista jest stałym gościem festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, na którym zagrał m.in. u boku Marthy Argerich i Marii Joao Pires. Wielokrotnie wystąpił również z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brueggena oraz Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Jego dorobek artystyczny obejmuje ponad 40 nagrań płytowych dokonanych dla takich wytwórni, jak Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton. Ośmiokrotnie otrzymał nagrodę „Fryderyka”. Za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005). Od października 2015 roku rozpoczyna stałą współpracę z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Piotr Paleczny, Polska (1946 r.) jest laureatem III nagrody, nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie poloneza oraz nagrody im. Witolda Małcużyńskiego na VIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jana Ekiera. Wpływ na ukształtowanie jego osobowości artystycznej wywarł również kontakt z Arturem Rubinsteinem i Witoldem Lutosławskim. Występował jako solista na całym świecie, m.in. z orkiestrami Chicago, Concertgebouw, Royal Philharmonic, BBC, Yomiuri Nippon, Gewandhaus, warszawska Filharmonia Narodowa i NOSPR. Juror wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych, w Warszawie (Konkurs Chopinowski) i m.in. w Leeds, Paryżu, Londynie, Cleveland, Toronto, Seulu, Moskwie (Konkurs im. Czajkowskiego), Salt Lake City, Minneapolis, Montrealu, Tel Awiwie, Santander, Tokio, Casablance, Pradze, , Weimarze, Manchesterze, Los Angeles. Wśród jego ostatnich nagrań są płyta "The best of Fryderyk Chopin" – nagrana wraz z kwartetem Prima Vista dla firmy DUX – która została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 1999, a w grudniu 2002 r. otrzymała status Platynowej Płyty. Od 1993 r. Paleczny jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, od 2004 – Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Pianista prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta jest wyróżniony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca” oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2005). W 2014 r. powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Ewa Pobłocka, Polska (1957 r.) - laureatka X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980), uhonorowana również nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Śliwińskiego i prof. Jerzego Sulikowskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1981) i – podyplomowo – w Hamburgu u Conrada Hansena. Korzystała z konsultacji artystycznych Jadwigi Sukiennickiej, Rudolfa Kerera, Tatiany Nikołajewej i Marthy Argerich. Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu im. G. Viottiego w Vercelli (1977) i złotego medalu na Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów w Bordeaux (1979). Występowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Amerykach, Chinach, Indonezji, RPA, Singapurze, Korei, Japonii i Australii. Z powodzeniem uprawia muzykę kameralną, koncertując m.in. z Kwartetem Śląskim i ze śpiewakami (Jadwigą Rappe, Olgą Pasiecznik, Ewą Podleś). Współpracuje z radiofoniami europejskimi, nagrała ponad 40 płyt, w tym komplet pieśni Chopina, album m.in. z Mazurkami i Sonatą c-moll Chopina na fortepianie historycznym (Pleyel, 1848). Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gościnnie naucza na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki Geidai w Tokio i Nagoi. Laureatka dorocznej nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2004), odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 r. Prezydent RP nadał jej tytuł profesora.
Katarzyna Popowa-Zydroń, Polska (1948 r.) - przewodnicząca jury XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Polska pianistka pochodzenia bułgarskiego jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Zbigniewa Śliwińskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1973) i Hochschule fuer Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu (u Alexandra Jennera). Jest doświadczonym pedagogiem - obecnie w akademiach muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy oraz jurorem. Jej uczniowie zdobywają czołowe miejsca na konkursach w Polsce i za granicą (m.in. Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, 2005). Koncertuje na całym świecie, a jej repertuar obejmuje dzieła od baroku po muzykę XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Mozarta, Beethovena, Schuberta, Schumanna, Chopina, Debussy’ego, Bartoka. Jest współzałożycielką Gdańskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki (1996) i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Musica Nos Unit”. Za działalność społeczną odznaczona przez Radę Miasta Gdańska „Medalem księcia Mściwoja”, w 2004 otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2005 – „Gloria Artis” oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
John Rink, Wielka Brytania (1957 r.) - absolwent Princeton University, King’s College London i University of Cambridge jest pianistą i cenionym ekspertem w zakresie Chopinowskich rękopisów, druków muzycznych, historii praktyki wykonawczej dzieł Chopina (w tym również stylu gry samego kompozytora) aż do czasów współczesnych, analizy repertuaru, praktyki wydawniczej, aspektów recepcji. Wykładowca i dyrektor Studies in Music w St John’s College (Cambridge) oraz gościnny profesor w Royal Holloway London, Queen Mary London, konserwatoriów w Szanghaju i Yong Siew Toh w Singapurze. Autor wielu prac poświęconych Chopinowi. Kierownik projektu i redaktor serii The Complete Chopin – A New Critical Edition ukazującej się w wydawnictwie Petersa oraz redaktor naczelny serii książek poświęconych muzycznej praktyce wykonawczej, która zacznie się ukazywać od 2015 r. w Oxford University Press. Prowadzi dwa projekty internetowe związane z Chopinem: Chopin’s First Editions Online (CFEO; www.cfeo.org.uk) i Online Chopin Variorum Edition (OCVE; www.ocve.org.uk). John Rink jest też od 2003 r. członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Wojciech Świtała, Polska(1967 r.) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Józefa Stompla. W latach 1991–1996 pracował pod kierunkiem Karla-Heinza Kaemmerlinga, Andre Dumortiera i Jeana-Claude’a Vanden Eyndena. Występował na estradach europejskich, w Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Koncertował z większością polskich orkiestr symfonicznych. Jako kameralista grywa ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, kwartetami Śląskim, Cameratą i Royal String Quartet oraz orkiestrą Aukso. Dokonał nagrań płytowych z muzyką Liszta, Schumanna i Chopina, w tym scherza, walce oraz ronda, Preludia op. 28 na fortepianie Pleyela z 1848 r. oraz Andante spianato i Wielki Polonez op. 22 na erardzie z roku 1849 r., a także ballady na fortepianie współczesnym i na pleyelu.
Obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach. Juror międzynarodowych konkursów im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu, Paderewskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkursu na stypendia fundacji Yamaha, EPTA w Krakowie. W 2014 powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Dang Thai Son, Wietnam (1958 r.)- laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 r. studiował w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie u Władimira Natansona i Dymitra Baszkirowa. Współpracuje z najwybitniejszymi zespołami i dyrygentami w prestiżowych salach na całym świecie.
Uczestniczył w historycznych wydarzeniach artystycznych, m.in. w wielkim koncercie japońskiej telewizji państwowej NHK wraz z Kathleen Battle, Yo-Yo Ma, Seiji Ozawą i Mścisławem Rostropowiczem (1995), w galowym koncercie inaugurującym Rok Chopinowski w Polsce z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina (1999), ostatnim festiwalu Isaaka Sterna w Miyazaki (2001) czy wielkim koncercie galowym z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (2010).
Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Chopin i jego Europa organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2005, 2006, 2008, 2010). Od 1987 r. wykłada gościnnie w Kunitachi Music College (Tokio), prowadzi zajęcia także na Uniwersytecie w Montrealu. Juror wielu prestiżowych konkursów pianistycznych, m.in.: Clary Haskil w Szwajcarii, Sergiusza Rachmaninowa i Światosława Richtera w Rosji, Chopinowskiego w Polsce, Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Nagrywał dla wielu wytwórni fonograficznych, w tym płyty w ramach serii „The Real Chopin” i „Dzieła Wszystkie Fryderyka Chopina na instrumentach współczesnych”, wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Dina Yoffe, Izrael(1952 r.) - jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. R. Schumanna w Niemczech oraz Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, honorową członkinią Japońskiego Stowarzyszenia Pedagogów Fortepianu, dyrektorem artystycznym Festiwalu i Kursów Mistrzowskich „Lato Muzyczne” w hiszpańskiej Maladze. Pianistka jest częstym gościem międzynarodowych festiwali muzycznych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Pochodząca z łotewskiej Rygi, Dina Yoffe jest znaną i cenioną pianistką występującą w licznych krajach europejskich, a także w Rosji, Izraelu, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Ważnymi punktami w jej karierze były koncerty z wybitnymi orkiestrami prowadzonymi przez światowej sławy dyrygentów, , takich jak: Zubin Mehta (Izraelska Orkiestra Symfoniczna), Neville Marriner (Orkiestra Radia Japońskiego NHK), Valery Gergiev i Dmitri Kitayenko (Moskiewska Orkiestra Filharmoniczna), James DePreist (Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra), Gidon Kremer (Kameralna Orkiestra Kremerata Baltica), Yuri Bashmet (Moscow Soloists), Jacek Kaspszyk (Sinfonia Varsovia). Artystka występuje z recitalami solowymi m.in. na festiwalach takich jak: „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, festiwale muzyczne w Bayreuth (Niemcy) i na wyspie Elba (Włochy) czy Summit Music Festival w Stanach Zjednoczonych. Artystka koncertowała także w Pałacu Królewskim w Hadze na zaproszenie Jej Wysokości Królowej Beatrice. Podczas koncertów w Tokio, Osace i Jokohamie, transmitowanych i nagrywanych przez japońską telewizję NHK, artystka wykonała komplet dzieł fortepianowych Chopina. (PAP)
abe/ agz/