Polska po 1989 roku

12.10.2017

K. Czabański: wybór prezesa PAP na następnym posiedzeniu RMN; Hanna Myjak członkiem zarządu

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Fot. PAP/T. Żmijewski Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Fot. PAP/T. Żmijewski

Wybór prezesa Polskiej Agencji Prasowej został przełożony na następne posiedzenie Rady Mediów Narodowych za dwa tygodnie - poinformował szef RMN Krzysztof Czabański. Dodał, że na członka zarządu Agencji została w czwartek wybrana Hanna Myjak.

Jak powiedział Czabański, wybór prezesa PAP został przełożony, ponieważ "Jolanta Hajdasz, która jest rekomendowana i jest kandydatką na prezesa PAP, dopiero za dwa tygodnie będzie mogła powiedzieć, od kiedy mogłaby ewentualnie objąć swoją funkcję".

Dodał, że nikt z członków Rady nie zgłosił dotąd innych kandydatów na prezesa PAP.

"Rozmawialiśmy z panią Hajdasz, podoba się nam jej podejście do PAP, ale musimy też wiedzieć, jak to wygląda z jej kalendarzem, bo nie możemy w ciemno wybierać prezesa, który nie wiadomo, kiedy przyjdzie. Dlatego odkładamy sprawę wyboru prezesa PAP na za dwa tygodnie" - wyjaśnił Czabański.

Hajdasz jest doktorem nauk humanistycznych, dziennikarką z 25-letnim stażem. Obecnie pełni funkcję dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, jest także redaktor naczelną Wielkopolskiego Kuriera Wnet i portalu wolnypoznan24.pl. Wcześniej pracowała m.in. w Radiu Wolna Europa, Polskim Radiu, TVN i TVP. Jest autorką wielu książek i filmów dokumentalnych, m.in. książki: "Szczekaczka, czyli Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa" i filmu: "Zapomniane męczeństwo" o arcybiskupie Antonim Baraniaku.

Po zakończeniu czwartkowego posiedzenia RMN Czabański poinformował również, iż Rada "podjęła kierunkową uchwałę, że zarząd PAP będzie dwuosobowy". Zgodnie z ustawą o Polskiej Agencji Prasowej zarząd spółki liczy od 1 do 3 członków.

"W tej chwili wybraliśmy członka zarządu PAP, panią Hannę Myjak, specjalistkę od spraw finansowo-ekonomicznych" - poinformował szef Rady. Jak dodał, Myjak swoje obowiązki zacznie pełnić od najbliższego poniedziałku.

Myjak ukończyła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na wydziale ekonomiczno-rolniczym, a następnie studia podyplomowe z rachunkowości. W latach 1987-1992 pracowała w ministerstwie finansów na stanowisku naczelnika Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej. Od 1992 r. była związana z Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa, która przekształciła się później w Agencję Nieruchomości Rolnych. Od lutego 2016 r. pełniła funkcję wiceprezesa ANR.

Szef RMN poinformował też, że do czasu wyboru prezesa PAP członek rady nadzorczej Agencji Tomasz Giziński zostaje oddelegowany do pełnienia obowiązków członka zarządu PAP.

W czwartek prezes PAP Artur Dmochowski złożył do Rady Mediów Narodowych rezygnację z zajmowanego stanowiska; funkcję tę pełnił od maja 2016 roku.

Dmochowski przed powołaniem na stanowisko prezesa PAP pracował jako rzecznik prasowy MSZ. Jest absolwentem UJ i Monterey Institute of International Studies w Kalifornii. W latach 80. był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS), działał w niezależnym, podziemnym ruchu wydawniczym. Założył i był redaktorem naczelnym pism „Od Nowa” i „Czas Solidarności”. Po 1989 r. był redaktorem i publicystą m.in. „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku, TVP i Gazety Polskiej. Stworzył i kierował TVP Historia.(PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ hgt/ eaw/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL