O setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - jednego z patronów 2021 r. - przypomniała w sobotę Kancelaria Sejmu. Jeden z ojców światowej literatury science fiction urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie.
"Człowiek wyruszył na spotkanie innych światów, innych cywilizacji, nie poznawszy do końca własnych zakamarków, ślepych dróg, studni, zabarykadowanych, ciemnych drzwi" - napisał Lem w swojej najpopularniejszej powieści "Solaris". Cytat ten na swojej stronie internetowej przypomniała Kancelaria Sejmu.
Stanisław Lem był pisarzem, filozofem i futurologiem, który reprezentował nurt fantastyki naukowej. Jak napisano na stronie Kancelarii Sejmu, "w swej twórczości poruszał kwestie rozwoju nauki i techniki, ludzkiej natury, możliwości porozumienia się istot inteligentnych, czy miejsca człowieka we Wszechświecie". Dzieła Lema zawierają odniesienia do stanu współczesnego społeczeństwa, refleksje naukowo-filozoficzne na jego temat, a także krytykę ustroju socjalistycznego.
"Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF" – napisano na stronie Kancelarii Sejmu. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i przekroczyły nakład 30 milionów egzemplarzy.
Książki Lema, takie jak "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienniki Gwiazdowe" czy "Cyberiada" weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science fiction XX w.
Stanisław Lem zmarł 27 marca 2006 r. w Krakowie.
Pisarz został uhonorowany m.in. medalem "Gloria Artis" oraz Orderem Orła Białego. Kancelaria Sejmu przypomniała także, że imieniem Lema nazwano planetoidę (3836 Lem) oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.
Sejm ustanowił Stanisława Lema jednym z patronów roku 2021. "W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu" - głosi tekst uchwały.(PAP)
autorka: Anna Kruszyńska
akr/ ozk/