Kapituła przyznawanej w Rybniku Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wyłoniła pięć spośród 40 biografii zgłoszonych do tegorocznego konkursu. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone w październiku podczas uroczystej gali.
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, od 2019 r. nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię. Patronuje jej żyjący w XIX wieku zasłużony dla Rybnika lekarz, entomolog i etnolog Juliusz Roger.
W konkursie rywalizują biografie, napisane i wydane w ubiegłym roku. Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszono 40 książek, które oceniała kapituła w składzie: Anna Cieplak, Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Tadeusz Sławek, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) i Jan Baron (sekretarz).
W finałowej piątce znalazły się: „Samotnica. Dwa życia Marii Dulębianki” Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej, „Kopernik. Rewolucje” Wojciecha Orlińskiego, „Sygnał w zenicie” Krzysztofa Siwczyka, „Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska” Rusłana Szoszyna oraz „Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego.
Nazwisko zwyciężczyni lub zwycięzcy zostanie ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Laureat otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę, jak również zaproszenie do prac przyszłorocznej kapituły.
Dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Rybniku Aleksandra Klich zaznaczyła, że nagroda „Juliusz” cieszy się ogólnopolską renomą, jest szanowana zarówno przez środowisko literackie, jak i czytelników i czytelniczki. „Wybrane w tym roku przez jurorów książki-finalistki potwierdzają, że opinia ta jest w pełni zasłużona. +Juliusz+ pokazuje nowe trendy w biografii, wyznacza kierunki, pokazuje jak różna może być biografia - i formalnie, i tematycznie. W rybnickiej bibliotece rośnie zbiór biografii. Nadesłane w tym roku cieszą się wielką popularnością wśród naszych czytelniczek i czytelników. Rybnik kocha czytać biografie” - dodała dyrektorka.
Ogólnopolska nagroda na najlepszą biografię powstała w Rybniku na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce - Rybnickich Dni Literatury. W dotychczasowych edycjach triumfowały książki: "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), "Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia" Moniki Muskały (2017 r.), "Dar meneli" Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy (2020), „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz oraz, w ubiegłym roku, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ dki/