Kultura i sztuka po 1989 roku

26.02.2019 aktualizacja 28.02.2019

Wystawa o sztuce ilustratorskiej w dziełach S. Żeromskiego w Muzeum Lat Szkolnych pisarza

Źródło: www.mnki.pl Źródło: www.mnki.pl

Ilustracje Jana Marcina Szancera, Szymona Kobylińskiego i innych wybitnych polskich artystów, stworzone do utworów Stefana Żeromskiego, można od wtorku oglądać na wystawie w Muzeum Lat Szkolnych pisarza – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ekspozycję "Między słowem a obrazem. Sztuka ilustratorska w dziełach Żeromskiego" tworzą oryginały rysunków, które potem pojawiały się jako ilustracje w książkach - wydaniach dzieł Żeromskiego. Ekspozycje tworzą też same wydawnictwa z prozą pisarza.

Na wystawie można oglądać ilustracje do takich powieści jak m. in.: "Popioły", "Wierna rzeka", "Przedwiośnie", "Syzyfowe prace", "Uroda życia" czy "Dzieje grzechu". Ich autorami są uznani rysownicy i malarze, m.in. autor ilustracji do ponad dwustu książek, kierownik artystyczny "Świerszczyka" Jan Marcin Szancer (1902-1973), grafik, rysownik, karykaturzysta, jeden z prekursorów polskiego komiksu Szymon Kobyliński (1927-2002), twórca polskiej szkoły drzeworytu, uczeń krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademie fuer Graphische Kuenste und Buchgewerbe w Lipsku Władysław Skoczylas (1883-1934).

Prezentowane są także prace córki pisarza, absolwentki warszawskiej ASP Moniki Żeromskiej (1913-2001), rysownika, współpracownika "Przekroju" Antoniego Uniechowskiego (1903-1976), malarza, grafika, rysownika, ilustratora i ceramika, Krzysztofa Henisza (1914-1978).

Jak powiedziała PAP kuratorka wystawy Sylwia Zacharz, najstarsze prace pochodzą z 1925 r. - to ilustracje Skoczylasa do "Puszczy jodłowej", a najmłodsze - z lat 80. ub.w. Oceniła, że prezentowane prace – znajdujące się w zbiorach kieleckiego muzeum – stanowią największa w Polsce kolekcję ilustracji do utworów Żeromskiego.

Na ekspozycji znajduje się także jeden eksponat, wypożyczony z Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie (Lubelskie). To obraz olejny, którego autorem lub współautorem jest – wg przekazów – sam Żeromski, będący ilustracją do opowiadania "Echa leśne".

W niedzielę w południe zaplanowano kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach powstało w 1964 r. z okazji setnej rocznicy urodzin pisarza. Otwarto je w 1965 r. Zlokalizowane jest w budynku, w którym przez 235 lat mieściła się szkoła, której uczniem w latach 1874-86 był Żeromski.

Muzealna ekspozycja zawiera obiekty związane z okresem dzieciństwa Żeromskiego i osobami mu najbliższymi, dokumenty związane z nauką w gimnazjum, rękopisy jego utworów i listy. Placówka oprócz działalności wystawienniczej prowadzi lekcje muzealne, zajęcia edukacyjne, organizuje spotkania z literatami.

Instytucja jest jednym z oddziałów kieleckiego Muzeum Narodowego. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL