Kilkadziesiąt wystaw, pokazy filmowe, koncerty, strefa edukacyjna i część poświęcona dzieciom znalazło się w programie 18. Fotofestiwalu "Supernatural/ Nadprzyrodzenie". "Interdyscyplinarnie chcemy opowiedzieć o duchowości, metafizyce" - powiedział kurator Krzysztof Candrowicz. Festiwal startuje 13 czerwca.
eden z kuratorów, Krzysztof Candrowicz, w czasie środowej konferencji prasowej powiedział, że "w tym roku podjęliśmy wyzwanie, żeby pokazać coś, co jest trudne do pokazania, coś metafizycznego". "Będzie to egzystencjalna, metafizyczna edycja. Chcemy powrócić do pierwotnego myślenia o duchowości, zastanowić się, czym jest nasza dusza" - dodał.
Podkreślił również, że cechą festiwalu jest jego kolektywność. Za program odpowiada grupa kuratorów.
Candrowicz przedstawił wystawy, które znalazły się w programie głównym festiwalu. Wśród nich, wystawa autorstwa polskiego twórcy, Piotra Zbierskiego. W "Cieniach echa", jak piszą organizatorzy "Zbierski kieruje obiektyw aparatu w stronę różnych społeczności na całym świecie, oddając hołd ich wyjątkowym rytuałom oraz codziennym obrzędom".
Christoph Draeger i Heidrun Holzfeind w swoim "Projekt Auroville" przyglądają się hipisowskiej komunie miasta Auroville w Indiach w latach 60., która funkcjonowała bez własności prywatnej, waluty, przepisów i religii.
David Fathi "Ostatnią podróż nieśmiertelnej kobiety" poświęcił zmarłej na nowotwór Henrietcie Lacks - po śmierci jej komórki trafiły do różnych laboratoriów i tym samym Henrietta osiągnęła nieśmiertelność. Jak piszą organizatorzy "członkowie afroamerykańskiej rodziny Henrietty nie mieli nawet pojęcia, że komórki ich matki, żony, kuzynki są wykorzystywanie przez tysiące naukowców z całego świata do prowadzenia niezliczonych eksperymentów, wytwarzania szczepionek, badania wirusów czy testowania produktów kosmetycznych. Jej komórki narażono nawet na działanie broni jądrowej i wystrzelono w kosmos".
Będzie również można zobaczyć kolekcję fotograficznych pocztówek amerykańskich z początku XX wieku, a także wykonane przez Klausa Pichlera zdjęcia przedmiotów związanych z ezoteryką.
Kurator zaznaczył, że w tym roku położono duży nacisk na muzykę. W dniu otwarcia wystąpi zespół City Bum Bum z jedynej w Polsce profesjonalnej szkoły nauki gry na zachodnio-afrykańskich bębnach djembe i dundun. Po nich na scenie zaprezentuje się duet Sawt/Sur (Rafał Kołacki i Łukasz Jędrzejczak) oraz etiopski DJ Turbofax.
W ramach festiwalu będzie można też obejrzeć filmy, m.in. "Ustrzelić mafię" (reż. Kim Longinotto) o włoskiej fotograf Letizii Battaglii, "Photon" Normana Leto i "Szukając Jezusa" Katarzyny.
W programie imprezy znalazła się również strefa edukacyjna i część przeznaczona dla dzieci - Fotofestiwal Kids.
W dniu otwarcia Fotofestiwalu zostanie ogłoszony zwycięzca nagrody Grand Prix. Z 700 zgłoszonych wystaw wybrano sześciu kandydatów.
Fotofestiwal rozpocznie się 13 czerwca i potrwa do końca miesiąca. Wydarzenia odbędą się w 27 lokalizacjach w Łodzi. Wiele z nich na świeżym powietrzu.
Impreza organizowana jest przez Fundację Edukacji Wizualnej przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. (PAP)
Wojciech Przylipiak
wbp/ mabo/