Inscenizowany pogrzeb Merefnebef w piramidzie, projekcja filmu na elewacji wieży zamku cesarskiego, a dla dzieci - zabawki, którymi bawili się ich rówieśnicy 1000 lat temu – to niektóre z atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu.
W ponad 30 muzeach, instytucjach kultury i galeriach odbędzie się w sobotę w Poznaniu tegoroczna Noc Muzeów. Z roku na rok wydarzenie w stolicy Wielkopolski cieszy się coraz większą popularnością. Podczas tegorocznej edycji spodziewanych jest ponad 70 tys. zwiedzających.
Jak przekazał PAP Patrycjusz Tomaszewski z Estrady Poznańskiej, „koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych”.
„Liczba instytucji biorących udział w Nocy Muzeów sprawia, iż uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania” – podkreślił.
Wśród największych atrakcji tegorocznej Nocy Muzeów będzie m.in. inscenizacja egipskiego pogrzebu Merefnebef w piramidzie, przygotowana przez poznańskie Muzeum Archeologiczne. Uczestnicy wydarzenia wezmą udział w przygotowaniach do pogrzebu Wezyra, jego mumifikacji oraz wyruszą w kondukcie żałobnym. Po złożeniu mumii w piramidzie i jej przejściu w zaświaty będą także „ważyli" jego duszę.
Specjalne atrakcje na ten wieczór przygotowało także m.in. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Widzowie poza zwiedzaniem samej twierdzy będą mogli obejrzeć m.in. projekcję filmu na elewacji zamkowej wieży pt. „Sanctuary/Sustenance”, w reż. Leslie Thomas i Maren Wickwire. Będzie to film o życiu uchodźców w różnych częściach świata. Jak tłumaczyli organizatorzy, „film okazuje wędrówkę ludzi, którzy decydują się na ucieczkę z powodu wojen, głodu, klęsk i prześladowań. Zachęca do dyskusji nie tylko o ich położeniu, ale i sposobach udzielania pomocy i schronienia”.
Swoją ofertę dla najmłodszych poznaniaków będzie miał m.in. rezerwat archeologiczny „GENIUS LOCI”, w którym zaprezentowane zostaną zabawki, którymi bawili się ich rówieśnicy sprzed 1000 lat.
Starsi uczestniczy wydarzeni będą mogli z kolei wybrać się na wycieczkę śladem wielkopolskiej tradycji piwowarskiej w Lech Browary Wielkopolski. "Na ekspozycji +Kronika Browarów Wielkopolskich 1895-1995+ można będzie podziwiać bogaty zbiór zdjęć, reklam, etykiet i innych birofilskich rarytasów z historii Browaru. Po raz pierwszy i wyłącznie podczas Nocy Muzeów, będzie można zobaczyć z bliska zielone, górujące nad Browarem, zbiorniki na piwo – tankofermentory. To właśnie w tych zbiornikach piwo fermentuje a następnie leżakuje” – mówiła Marta Andreasik.
Ułatwienie dla zwiedzających podczas Nocy Muzeów przygotowało także poznańskie MPK - na wydarzenie uruchomiona zostanie specjalna bezpłatna linia tramwajowa "M" obsługiwana zabytkowym taborem. (PAP)
ajw/ itm/