Studium olejne "Oczekująca", autorstwa szczecińskiego malarza z XIX w. Ludwiga Augusta Mosta, trafił do kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. We wtorek dzieło zostało po raz pierwszy zaprezentowane publiczności. Kolekcja dzieł Augusta Ludwiga Mosta gromadzona przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wzbogaciła się o kolejny obraz. To najliczniejszy zbiór prac tego artysty w Polsce - podkreślił dyrektor Muzeum Lech Karwowski.
Jak zaznaczył, nowy nabytek placówki jest tym cenniejszy, bo jest efektem zbiórki publicznej podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Udało się wówczas w ciągu paru godzin zebrać blisko 2,5 tys. zł na ten cel - przypomniał.
Ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu marszałkowskiego sfinansowano brakująca kwotę prawie 12 tys. zł.
Jest to najwcześniejszy obraz artysty w zbiorach muzeum, podejmujący temat matki i dziecka, nad którym Most rozpoczął pracę już na studiach, w 1826 roku. Studium namalowane zostało w 1832 roku w Dreźnie, gdzie artysta pracował przez kilka lat po ukończeniu Akademii Sztuki w Berlinie. Jest ono jednym z dwóch prac ukazujących żonę malarza Karoline z najstarszym synem Hermanem. Drugie posiada Muzeum Krajowe w Greifswaldzie (Niemcy).
Obraz poddany został konserwacji, która przywróciła mu blask i pozwoliła odsłonić pewne tajemnice. Podczas badań obrazu w promieniach ultrafioletu odkryte zostały przemalówki wykonane krótko po powstaniu dzieła. Autor zatem poprawiał już gotowe studium. Plamy widoczne przy prawej krawędzi obrazu okazały się męska czapką z daszkiem, zawieszoną na framudze drzwi, są znakiem wirtualnej obecności samego Mosta.
Obraz pochodzi z kolekcji spadkobierców Mosta. Przed zakupem przez Muzeum nie pojawiał się na rynku antykwarycznym.
Muzeum Narodowe w Szczecinie stara się gromadzić i popularyzować dzieła związane z Pomorzem, jego historią i kulturą. Do ścisłego kręgu zainteresowań muzeum należy Ludwig August Most (1808-1883) - pochodzący ze Szczecina artysta, uczeń berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, uznany przedstawiciel okresu biedermeier.
Zaliczany do kręgu najwybitniejszych twórców pomorskiej sztuki XIX w. był malarzem wielostronnym. Malował sceny rodzajowe rozgrywające się w plenerze i we wnętrzach, pejzaże pomorskie i górskie, widoki miejskie i wiele portretów zamawianych przez przedstawicieli ówczesnej elity.
Przed wojną w szczecińskich kolekcjach było wiele obrazów Mosta, zaginęły jednak w czasie wojny.
Muzeum Narodowe systematycznie gromadzi kolekcję dzieł szczecinianina, na którą składa się obecnie osiem obrazów artysty.(PAP)
epr/ ls/