Kultura i sztuka 1945-1989

09.03.2012 aktualizacja 19.07.2016

Komorowski odznaczył czeskiego filozofa Tomasza Halika

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej czeskiego filozofa i duchownego Kościoła katolickiego Tomasza Halika - podała na swych stronach internetowych Konferencja Episkopatu Czech.

Odznaczenie w imieniu Komorowskiego ma wręczyć Halikowi polski ambasador w Pradze Jan Pastwa. Uroczystość wyznaczono na 14 marca.

Wyróżnienie przyznano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiego dialogu w dziedzinie kultury, za osiągnięcia we współpracy z polskimi środowiskami katolickimi.

Wyróżnienie przyznano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiego dialogu w dziedzinie kultury, za osiągnięcia we współpracy z polskimi środowiskami katolickimi.

Ksiądz Tomasz Halik to jedna z najważniejszych postaci czeskiego Kościoła. Wykształcenie socjologiczne i filozoficzne zdobył na Uniwersytecie Karola, studiował także psychologię kliniczną. Święcenia kapłańskie potajemnie przyjął w czasach komunistycznych w 1978 roku i aktywnie działał w czeskim podziemiu katolickim. Od 1990 roku pełni funkcję proboszcza praskiego duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Salwatora na Starym Mieście.

Jak podaje czeski episkopat, ksiądz Halik utrzymywał kontakty z polskimi intelektualistami katolickimi, dysydentami oraz przedstawicielami Kościoła już przed 1989 rokiem. Brał udział w przygotowaniach pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Czechosłowacji, później polski papież mianował go konsultantem Papieskiej Rady ds. dialogu z niewierzącymi.

W Polsce wydał wiele książek i artykułów, udzielił wielu wywiadów. Często bywa gościem na polskich uczelniach i konferencjach. W działalności naukowej poświęca się teologii, filozofii, religioznawstwu oraz socjologii religii.

W 2007 roku polskie Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wyróżniło jego książkę "Wzywany czy niewzywany. Bóg się tutaj zjawi" nagrodą dla najlepszego autora z zagranicy.

W roku 2008 papież Benedykt XVI przyznał mu tytuł prałata honorowego. Polska Rada Chrześcijan i Żydów w 2010 roku uznała Halika za Człowieka Roku. (PAP)

zab/ ro/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL