Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej czeskiego filozofa i duchownego Kościoła katolickiego Tomasza Halika - podała na swych stronach internetowych Konferencja Episkopatu Czech.
Odznaczenie w imieniu Komorowskiego ma wręczyć Halikowi polski ambasador w Pradze Jan Pastwa. Uroczystość wyznaczono na 14 marca.
Wyróżnienie przyznano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiego dialogu w dziedzinie kultury, za osiągnięcia we współpracy z polskimi środowiskami katolickimi.
Wyróżnienie przyznano za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-czeskiego dialogu w dziedzinie kultury, za osiągnięcia we współpracy z polskimi środowiskami katolickimi.
Ksiądz Tomasz Halik to jedna z najważniejszych postaci czeskiego Kościoła. Wykształcenie socjologiczne i filozoficzne zdobył na Uniwersytecie Karola, studiował także psychologię kliniczną. Święcenia kapłańskie potajemnie przyjął w czasach komunistycznych w 1978 roku i aktywnie działał w czeskim podziemiu katolickim. Od 1990 roku pełni funkcję proboszcza praskiego duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Salwatora na Starym Mieście.
Jak podaje czeski episkopat, ksiądz Halik utrzymywał kontakty z polskimi intelektualistami katolickimi, dysydentami oraz przedstawicielami Kościoła już przed 1989 rokiem. Brał udział w przygotowaniach pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Czechosłowacji, później polski papież mianował go konsultantem Papieskiej Rady ds. dialogu z niewierzącymi.
W Polsce wydał wiele książek i artykułów, udzielił wielu wywiadów. Często bywa gościem na polskich uczelniach i konferencjach. W działalności naukowej poświęca się teologii, filozofii, religioznawstwu oraz socjologii religii.
W 2007 roku polskie Stowarzyszenie Wydawców Katolickich wyróżniło jego książkę "Wzywany czy niewzywany. Bóg się tutaj zjawi" nagrodą dla najlepszego autora z zagranicy.
W roku 2008 papież Benedykt XVI przyznał mu tytuł prałata honorowego. Polska Rada Chrześcijan i Żydów w 2010 roku uznała Halika za Człowieka Roku. (PAP)
zab/ ro/ jbr/