Kultura i sztuka po 1989 roku

19.10.2019

Kompozycja B. Schaeffera „blueS I” w nowej interpretacji na koncercie w Łodzi

Kompozycja „blueS I na 2 fortepiany i taśmę” Bogusława Schaeffera w interpretacji pianistów Kuby Sokołowskiego i Piotra Zabrodzkiego zabrzmi w sobotę na koncercie w Akademii Muzycznej w Łodzi. Współorganizatorem wydarzenia jest łódzkie Muzeum Sztuki.

Jak podkreślają organizatorzy, "blueS I na 2 fortepiany i taśmę" – pierwszy z serii bluesów Bogusława Schaeffera, tworzonych od 1972 roku, był do tej pory grany jedynie przez samego kompozytora w duecie z Adamem Kaczyńskim. W sobotę po raz pierwszy wykonają go młodzi pianiści – Kuba Sokołowski i Piotr Zabrodzki. Licencjodawcą fonogramu "blueS" Bogusława Schaeffera jest Polskie Radio.

Bogusław Schaeffer – zmarły w tym roku w wieku dziewięćdziesięciu lat kompozytor i dramatopisarz - był jednym z pierwszych polskich twórców, który podjął się realizowania muzyki elektroakustycznej. Od 1965 roku współpracował z warszawskim Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Zrealizował w nim m.in. taśmę, która w kompozycji "blueS I" towarzyszy dwóm fortepianom. Za jej pośrednictwem w utworze pojawia się zarówno muzyka konkretna, jak i muzyka elektroniczna. Z taśmy opracowanej przez Bohdana Mazurka publiczność usłyszy m.in. fragmenty śpiewu chóru chłopięcego oraz muzyki swingowanej.

Z kolei w częściach improwizowanych kompozytor w swoich wersjach wykorzystał tematy z opery "Tristan i Izolda" Wagnera. Podczas koncertu, który rozpocznie się w piątek o godz. 18 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi, Kuba Sokołowski i Piotr Zabrodzki przedstawią swoją własną interpretację kompozycji Schaeffera; niespodzianką dla słuchaczy będą wykorzystane przez nich motywy muzyczne.

Pianista i kompozytor Kuba Sokołowski jest laureatem konkursów Jazz Juniors i Dolina Kreatywna, jego pasją jest szeroko pojęta muzyka improwizowana i współczesna klasyka. Piotr Zabrodzki to wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny, znany ze współpracy m.in. z Cinq G, Bandą Tre, Janem Pęczakiem, Dariuszem Malejonkiem, Zbigniewem Morsztynem.

Po koncercie odbędzie się spotkanie prowadzone przez Michała Mendyka z udziałem kompozytorki i realizatorki Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Barbary Okoń-Makowskiej oraz aktorki i reżyserki Małgorzaty Potockiej, twórczyni m.in. filmu "Bogusław Schaeffer – Poza schematem".

Muzeum Sztuki, które jest współorganizatorem wydarzenia, dla osób zainteresowanych tematyką muzyki elektroakustycznej wprowadziło w weekend specjalną zniżkę na publikację "Czarny pokój i inne pokoje. Zbiór tekstów o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia", w której można znaleźć m.in. studium poświęcone "Symfonii elektronicznej" Schaeffera. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL