Kultura i sztuka po 1989 roku

18.11.2018

Koncert Capelli Cracoviensis w Budapeszcie

Capella Cracoviensis wystąpiła w niedzielę w Budapeszcie z koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanym przez Instytut Polski w Budapeszcie w ramach programu „Niepodległa”.

W programie koncertu dominowały utwory Mikołaja Zielińskiego i Karola Szymanowskiego. Dwanaścioro śpiewaków wykonało 5 motetów Zielińskiego oraz 6 pieśni kurpiowskich Szymanowskiego.

„Śpiewamy Szymanowskiego, ponieważ jest to bardzo dobra muzyka. Czasami w tworzeniu kultury pojawiają się ideologie i bywają one ślepe: jest pęd za ideą, a gubi się w tym to, co najważniejsze, czyli sztuka wysokich lotów. Akurat +Pieśni kurpiowskie+ Szymanowskiego to są arcydzieła totalne” – powiedział PAP dyrygujący podczas koncertu dyrektor artystyczny i naczelny Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus.

Jak ocenił, Zieleński natomiast „jest tak naprawdę, powiedziałbym, polskim Szymanowskim XVII w. To jest najlepszy polski kompozytor XVII-wieczny”.

Adamus powiedział, że w tym roku Capella Cracoviensis wystąpi jeszcze m.in. w Wilnie z „Halką” Stanisława Moniuszki w jej krótkiej, wileńskiej wersji, napisanej 10 lat przed „Halką” warszawską.

Jak podkreślił, wcześniej w tym roku zespół czterokrotnie wykonywał „Halkę” w wersji scenicznej we współpracy z Operą Komiczną w Helsinkach.

Oprócz utworów Zielińskiego i Szymanowskiego Capella Cracoviensis wykonała w niedzielę także dwa utwory estońskiego kompozytora współczesnego Arvo Parta, zaś altowiolista Mariusz Grochowski zagrał sonatę na altówkę solo niemieckiego kompozytora XX-wiecznego Paula Hindemitha.

Koncert, na którym obecna była m.in. dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, został zorganizowany przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL