Kultura i sztuka 1945-1989

11.01.2014 aktualizacja 19.07.2016

Koncert dedykowany wybitnej skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej - w Łodzi

Koncert dedykowany wybitnej skrzypaczce, absolwentce łódzkiej Akademii Muzycznej – Wandzie Wiłkomirskiej odbędzie się w sobotę wieczorem w sali koncertowej uczelni. Artystka będzie gościem honorowym wydarzenia.

Do udziału w koncercie zaproszeni zostali najbardziej utalentowani muzycy – obecni studenci, jak również absolwenci Akademii, którzy mają na swym koncie wiele sukcesów artystycznych. Organizatorem koncertu jest Katedra Instrumentów Smyczkowych.

"+Koncert dedykowany Wandzie Wiłkomirskiej zorganizowaliśmy, aby uczcić osobę tej wspaniałej wirtuozki skrzypiec, która w Łodzi, a dokładnie w tutejszej Akademii rozpoczęła swoją drogę artystyczną jako studentka wiolinistyki" - podkreśla prof. Tomasz Król, dziekan Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wanda Wiłkomirska, która w tym roku obchodzi 85. urodziny, jest legendą polskiej wiolinistyki. Urodzona w rodzinie znanych muzyków warszawskich zaczęła grać na skrzypcach w wieku pięciu lat. Uczyła się u najwybitniejszych polskich pedagogów skrzypiec.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka uczelni Aleksandra Bęben, w koncercie wystąpi młody, utalentowany wiolonczelista Tomasz Daroch, mający w swym dorobku wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach. Zagra on kompozycje Beethovena, Schumanna i Sarasatego z towarzyszeniem pianistki Agaty Lichoś.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć również "Kwartet skrzypcowy" Grażyny Bacewicz w wykonaniu Grzegorza Warzechy, Anity Koźlak, Anny Muzyk oraz Weroniki Puckiej, którzy tym właśnie utworem zdobyli w ub. roku I nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych w ramach Koncertu Roku w Warszawie. Skrzypkowie wystąpią również w roli solistów wraz z Orkiestrą Smyczkową Primuz pod kierunkiem Łukasza Błaszczyka w "Czterech porach roku" Vivaldiego.

Przed koncertem organizatorzy zapraszają melomanów na projekcję filmu dokumentalnego o Wandzie Wiłkomirskiej "Ja wam to zagram" w reż. Christine Jezior. Wstęp na projekcję i koncert jest bezpłatny.

Wanda Wiłkomirska, która w tym roku obchodzi 85. urodziny, jest legendą polskiej wiolinistyki. Urodzona w rodzinie znanych muzyków warszawskich zaczęła grać na skrzypcach w wieku pięciu lat. Uczyła się u najwybitniejszych polskich pedagogów skrzypiec. W 1947 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie skrzypiec Ireny Dubiskiej, studiowała też w Budapeszcie u Ede Zathureczky'ego i w Paryżu u Henryka Szerynga.

Jako młoda skrzypaczka zdobywała laury na międzynarodowych konkursach: w Genewie (1946), w Budapeszcie (1949), na Konkursie Bachowskim w Lipsku (1950) i Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1952).

Dzięki swej perfekcyjnej grze oraz niespotykanej charyzmie zdobyła międzynarodową sławę. Grała z orkiestrami i wielkimi dyrygentami, w najsłynniejszych salach koncertowych świata. W Polsce nadal jest uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę. Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele odznaczeń i nagród – w 2006 roku nadano jej tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi. (PAP)

szu/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL