Kultura i sztuka po 1989 roku

14.12.2018 aktualizacja 17.12.2018

Koncert dla Wandy Warskiej w  Palladium 19 grudnia

Wanda Warska 1996 r. Fot. PAP/P. Kowalczyk Wanda Warska 1996 r. Fot. PAP/P. Kowalczyk

Gramy na serdecznej nucie - powiedziała PAP Krystyna Gucewicz, organizatorka koncertu charytatywnego na rzecz wybitnej piosenkarki Wandy Warskiej. Koncert z udziałem znakomitych muzyków jazzowych odbędzie się 19 grudnia w Palladium w Warszawie - dodała.

"Środowisko muzyków jazzowych zawsze wspiera swoich kolegów w potrzebie. I tym razem wystarczył jeden telefon – wszyscy powiedzieli +Tak". Tak, zagramy dla Wandy Warskiej, skoro jest w potrzebie+. A jest. Schorowana, wymaga pomocy, rehabilitacji, kosztownych zajęć przywracających zdrowie. Chcemy jej pomóc. Jeden gest, jeden wieczór, jeden bilet" - powiedziała PAP Krystyna Gucewicz.

"Osobiście też spłacam dług. Obiecałam sobie i Wandzie, z którą przyjaźnię się od lat i od lat podziwiam jej twórczość, że jak trzeba będzie, to o niej nie zapomnimy. Tak, jak i ona zawsze pamiętała o innych; po raz ostatni przecież wystąpiła w koncercie charytatywnym w ramach organizowanego przeze mnie od 18 lat tzw. Ostrego Dyżuru Poetyckiego w Teatrze Narodowym" - przypomniała Gucewicz.

"Nazwaliśmy koncert Mont Jazz, bo wystąpi na nim czołówka - wierzchołek - polskiego jazzu - zaznaczyła organizatorka. Wśród wykonawców: Grażyna Auguścik, Czesław Bartkowski, Mariusz Bogdanowicz, Alicja Borkowska, Adam Cegielski, Krzesimir Dębski, Urszula Dudziak, Krzysztof Herdzin, Bogdan Hołownia, Kazimierz Jonkisz, Anna Jurksztowicz, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Czesław Majewski, Piotr Malicki, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Robert Murakowski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Piotr Rodowicz, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel, Maciej Strzelczyk, Lora Szafran, Krzysztof Ścierański, Janusz Tylman i Ewa Uryga.

Aktorki Beata Ścibakówna i Joanna Trzepiecińska przeczytają wiersze. Plakaty, informujące o wydarzeniu są autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Aranżacja całości Krystyny Gucewicz. Partnerzy wydarzenia: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Polska Fundacja Muzyczna, Jazz Forum, ZAiKS.

Wanda Warska (ur. w 1932 r.) - piosenkarka, wokalistka jazzowa i kompozytorka, także poetka i malarka – miała ponad 20 indywidualnych wystaw. Przez długie lata Piwnica Artystyczna Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza na warszawskim Starym Mieście była jednym z ważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego. A w Piwnicy można było usłyszeć Warską – niezrównaną wykonawczynię takich piosenek jak "Werona", "Nikomu nie żal pięknych kobiet" czy "Uroda".

Jako wokalistka jazzowa zadebiutowała podczas V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Na I Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 r. wystąpiła z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. Rok później śpiewała na tym festiwalu z zespołem Hot Club Melomani. Współpracowała także z zespołem Jazz Believers.

W latach 1958–71 brała udział w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie jako wokalistka zespołów Andrzeja Kurylewicza. W krakowskim kabarecie Piwnica Pod Baranami prowadziła autorski teatrzyk Klara. Komponowała dla tej scenki i pisała teksty, występowała w programach muzycznych i poetyckich. "W krakowskiej Piwnicy pod Baranami była pierwszą jaskółką jazzu" – napisał o Warskiej Krystian Brodacki w "Historii jazzu w Polsce". 

Od 1966 r. prowadziła w Warszawie klub muzyczny zwany "Piwnicą Wandy Warskiej", później "Piwnicą Artystyczną Kurylewiczów".

Ze swoimi recitalami występowała m.in. na Kubie, we Francji, w Wenezueli i Niemczech.

Jej artystyczny dorobek został utrwalony na płytach: "Warska Niemen Kurylewicz", "Piosenki z Piwnicy Wandy Warskiej", "Kochanowski", "Wyspiański" oraz w dziesięciopłytowym albumie "Wanda Warska - Piosenki z Piwnicy 2004".

Koncert odbędzie się w Sali Palladium 19 grudnia o godz. 19.Partnerami wydarzenia są: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Polska Fundacja Muzyczna, Jazz Forum, ZAiKS.(PAP)

autor: Anna Bernat

abe/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL