Kultura i sztuka po 1989 roku

14.11.2017

Koncert Garbarka i Gurtu zainaugurował bielską Jazzową Jesień

Występ grupy norweskiego saksofonisty Jana Garbarka wraz z Trilokiem Gurtu, wirtuozem instrumentów perkusyjnych z Indii, zainaugurował we wtorek 15. Jazzową Jesień w Bielsku-Białej. Do niedzieli wystąpią m.in. Chris Potter, Dave Holland i Tomasz Stańko.

„W Bielsku-Białej spotykamy się, by słuchać muzyki, która swoimi korzeniami próbuje dosięgnąć źródeł naszej kultury, a może wręcz istoty człowieczeństwa. To jest cel, który łączy wszystkich artystów, których zaprosiliśmy w tym roku” – podkreślił dyrektor festiwalu i trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

Garbarek uważany jest za jednego z wybitniejszych współczesnych saksofonistów. Tworzy od początku lat 70. Współpracował m.in. z Keithem Jarrettem. Jak podkreślił Stańko, Jan Garbarek jako jeden z pierwszych na jazzowej scenie europejskiej, poszukując inspiracji, zamiast w stronę Ameryki zwrócił się w głąb własnej skandynawskiej tradycji.

Gurtu, wirtuoz instrumentów perkusyjnych i tabli, współpracował m.in. z Johnem McLaughlinem i Joe Zawinulem.

Garbarek i Gurtu w przeszłości pracowali już razem, czego pokłosiem są nagrane albumy. Wystąpili także wspólnie przed bielską publicznością. Ich koncert oklaskiwała ona podczas Jazzowej Jesieni pięć lat temu. Tym razem w Bielsku-Białej towarzyszyli im pianista Rainer Brueninghaus i kontrabasista Yuri Daniel.

Zdaniem prezydenta Bielska-Białej Jacka Krywulta, siłą Jazzowej Jesieni jest jej różnorodność. „Na scenie Bielskiego Centrum Kultury usłyszeć można zarówno gwiazdy muzyczne najwyższego światowego formatu, jak i młodych artystów, rozpoczynających kariery” – podkreślił.

Podczas 15. Jazzowej Jesieni wystąpią m.in. kontrabasista Dave Holland w swoim stworzonym dwa lata temu trio, w którym występują Kevin Eubanks na gitarze i Obed Calvaire na perkusji, a także saksofonista Chris Potter wraz z kontrabasistą Reubenem Rogersem i perkusistą Erikiem Harlandem. Europejską premierę będzie tu miała płyta „Gnosis”, najnowsze dzieło kubańskiego pianisty Davida Virellesa.

Fani jazzu usłyszą m.in. pianistów Alexiego Tuomarilę z Finlandii i Tigrana Hamasyana z Armenii, amerykańskiego gitarzystę Kurta Rosenwinkela oraz francusko-niemiecki Tarkovsky Quartet. Tradycyjnie wystąpi też Tomasz Stańko.

Festiwal zwieńczy 19 listopada koncert jazzu tradycyjnego. Wystąpi zespół The Buck Clayton Legacy Band.

Bielska Jazzowa Jesień jest jednym z najistotniejszych krajowych wydarzeń tego gatunku muzyki. Gościła już wiele sław. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpili m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, John McLaughlin, Cecil Taylor, Joe Lovano, Carla Bley, Tom Harrell, Eliane Elias, Egberto Gismonti oraz w różnych projektach Tomasz Stańko. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL