Koncertem jubileuszowym na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie świętowała w środę wieczorem swój jubileusz 25-lecia Piwnica Świętego Norberta. Założyciel Piwnicy Stefan Błaszczyński został uhonorowany odznaką Honoris Gratia za zasługi dla Krakowa.
Koncert nosił tytuł "Symfonia XXV wiosny" i jak większość koncertów Piwnicy Świętego Norberta miał charakter wielokulturowy, nawiązując do muzycznych tradycji małych ojczyzn.
"To niesamowite wydarzenie, na które czekaliśmy całe 25 lat! Niezwykła okazja do uczczenia tego pięknego jubileuszu, ale i okazja żeby odświeżyć i powspominać stare hity zespołu" – zapraszali publiczność artyści. Widzowie dopisali i zapełnili cały dziedziniec Collegium Maius. Miejsc siedzących brakło i część publiczności słuchała koncertu na stojąco.
"To wspólne świętowanie, wspominanie i snucie marzeń o przyszłości jest czymś, co artyści Piwnicy Św. Norberta chcieliby podarować swojej stałej wiernej widowni oraz widzom, którzy przyjdą na koncert po raz pierwszy" – pisała współpracująca z Piwnicą od lat Alicja Górny.
Na zakończenie trwającego ponad dwie godziny koncertu Stefan Błaszczyński odebrał odznakę "Honoris Gratia", przyznawaną przez prezydenta Krakowa osobom zasłużonym dla miasta. Dziękując za to wyróżnienie wskazał zasługi całego zespołu, zaprosił też publiczność na kolejny koncert 25 lipca, który "będzie miał nowy program w co najmniej 65,5 procentach".
"To wspólne świętowanie, wspominanie i snucie marzeń o przyszłości jest czymś, co artyści Piwnicy Św. Norberta chcieliby podarować swojej stałej wiernej widowni oraz widzom, którzy przyjdą na koncert po raz pierwszy" – pisała współpracująca z Piwnicą od lat Alicja Górny.
„Nasze 25 lat muzykowania to jednocześnie historia naszej przyjaźni, która nas wiąże i sprawia, że możemy spotykać się i grać dla przyjemności, z potrzeby ducha i z potrzeby serca. Zawsze tworzyliśmy inspirując się wzajemnie; tworzyliśmy bo było dobrze nam tworzyć; bo jest nam dobrze tworzyć, improwizować i uzupełniać się na scenie” - powiedział PAP Stefan Błaszczyński, założyciel i dyrektor Piwnicy.
Jako „kamienie milowe”, wyznaczające drogę Piwnicy przez 25 lat wskazał przede wszystkim tych, którzy byli w jej zespole od początku: Marię Lamers i Andrzeja Lamersa, następnie Piotra Kordasa, Monikę Rasiewicz, Andrzeja Roga, Desisławę Christozową i Teresę Lipiński, a także Adę Bystrzycką, Jacka Szczęsnowicza i Alicję Górny. Ważną rolę w kształtowaniu charakterystycznego stylu piwnicznych koncertów odegrali też muzycy: Artur Malik, Bogdan Lizoń, Grzegorz Piętak i Adam Niedzielin. Z czasem dołączyli kolejni artyści, m.in.: Ewa Landowska, Adam Prucnal, Łukasz Szańca. Większość z nich wystąpiła w koncercie jubileuszowym w reżyserii i według scenariusza Stefana Błaszczyńskiego.
W koncercie jubileuszowym wystąpili także zaprzyjaźnieni artyści, którzy często wspomagają Piwnicę w dużych przedsięwzięciach, m.in.: Hanka Rybka, Debora Ranieri, Jorgos Skolias, Przemysław Branny, Piotr Grząślewicz, Darek Bafeltowski i Olek Dyyak.
Piwnica Św. Norberta swój pierwszy koncert dała 25 stycznia 1992 r. w podziemiach krakowskiego kościoła p.w. św. Norberta przy ul. Wiślnej 11. Początkowy okres działalności artystycznej Piwnicy wypełniały występy zespołów kameralnych i jazzowych oraz recitale poezji śpiewanej. Po dwóch latach koncerty zyskały nazwę "Muzyka w przestrzeni słowa", wykształcił się nurt muzyki medytacyjnej. Koncerty przez prawie 20 lat odbywały się regularnie w każdy wtorek. Każdy z nich miał własny scenariusz i dramaturgię, każdy był spektaklem złożonym z muzyki, poezji i pieśni. Z czasem, dzięki różnorodnym zainteresowaniom i pochodzeniu artystów, pojawił się nurt wielokulturowy.
Przy kościele św. Norberta zespół działał do kwietnia 2000 r. Potem przeniósł się do pomieszczeń udostępnionych przez klasztor OO. Karmelitów na Piasku, skąd po trzech latach powrócił na ul. Wiślną - tym razem do Piwnicy "Wiślna 12", znajdującej się w podziemiach Kurii Metropolitalnej. Po pewnym czasie musiał opuścić również i tę siedzibę i występował w „Kolanku no 6” przy ul. Józefa. Obecnie zespół nie ma własnej sali, swoje koncerty prezentuje w różnych miejscach, m.in. na dziedzińcu Collegium Maius.
Zespół ma na swoim koncie także występy zagraniczne m.in. we Lwowie, Frankfurcie nad Menem, Budapeszcie, Pecsu, Norymberdze, Rzymie, Sztokholmie i Londynie.
Polska Agencja Prasowa sprawowała patronat medialny nad koncertem. (PAP)
hp/