Kultura i sztuka po 1989 roku

21.01.2020

Koncert laureatki Konkursu Chopinowskiego Julianny Awdiejewej w Poznaniu w sobotę

Tryumfatorka Konkursu Chopinowskiego w 2010 r. Julianna Awdiejewa wystąpi w sobotę w Poznaniu na koncercie charytatywnym. Dochód wesprze dzieci z Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie (Wielkopolskie).

Rosyjska pianistka zagra w Auli Novej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jak poinformował PAP w imieniu organizatorów przedsięwzięcia Paweł Kwiatkowski, Awdiejewa wystąpi z recitalem chopinowskim w dużej mierze pokrywającym się z programem, który doprowadził ją do zwycięstwa przed dziesięciu laty.

"Ówczesne zwycięstwo otworzyło jej drzwi do prawdziwie światowej kariery i powszechnego uznania. Od tego czasu koncertuje praktycznie na całym świecie, a aura otaczająca jej wyjątkową osobowość artystyczną szybko zapewniła jej trwałem miejsce wśród najwybitniejszych artystów swojego pokolenia. Obecna wizyta artystki w Poznaniu będzie pierwszym jej występem od 2013 roku" – powiedział Kwiatkowski.

"Podczas koncertu usłyszymy mazurki, preludia, scherzo, jednak recital rozpoczną wspaniałe Wariacje na temat +Eroiki+ Es-dur op. 35 Ludwiga van Beethovena. Po raz pierwszy również artystka zgodziła się na udział w rozmowie na scenie; opowie o muzyce, o swoich przeżyciach, planach koncertowych i płytowych" – dodał.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego.

Paweł Kwiatkowski podkreślił, że artystka zrezygnowała z honorarium, by wszystkie pozyskane środki mogły zostać przeznaczone w całości na pomoc dla usamodzielniającej się młodzieży opuszczającej Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie pod Wrześnią.

Artystka przybędzie do Poznania na zaproszenie Fundacji CHCEmisie, która od lat organizuje w stolicy Wielkopolski koncerty charytatywne. Dochód z ośmiu poprzednich edycji koncertu pozwolił fundacji na przeprowadzenie szeregu działań wspomagających, realizację programów edukacyjnych, sportowych i kulturalnych.

"Niezmiennie dbamy o najwyższy poziom artystyczny tych wydarzeń muzycznych, czego gwarantem jest doborowe grono wykonawców: w latach ubiegłych występowali na naszych koncertach najwybitniejsi pianiści i skrzypkowie młodego pokolenia, tej rangi, co Jacek Kortus, Michał Szymanowski, Agata Szymczewska, Michał Bracha, Jakub Jakowicz, Celina Kotz i wielu innych znakomitych artystów" – powiedział Kwiatkowski.

Gospodarzem koncertu będzie Daniel Szpilman, wnuk Władysława Szpilmana. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ dki/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL