Kultura i sztuka po 1989 roku

24.05.2019

Koncert Moniuszkowski z udziałem Antoniego Wita i Rafała Bartmińskiego

Koncert jubileuszowy z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, z udziałem wybitnego polskiego dyrygenta Antoniego Wita i solisty Teatru Wielkiego Rafała Bartmińskiego, odbył się w czwartek wieczorem w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku.

W czasie koncertu wykonano najbardziej znane utwory Stanisława Moniuszki, m.in. arie z oper „Halka” i „Straszny Dwór”. W drugiej części wykonano VII Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński podkreślił, że czwartkowy koncert to kolejna odsłona obchodów Roku Moniuszki na Białorusi.

Twórczość Moniuszki, który urodził się na terytorium dzisiejszej Białorusi, jest bardzo ceniona w tym kraju, a podczas licznych uroczystości w roku jubileuszowym wielokrotnie podkreślano, że jest to wybitny artysta, łączący Polskę, Białoruś oraz Litwę.

5 maja 2019 roku minęło 200 lat od urodzin kompozytora. Senat RP ustanowił rok 2019 rokiem Moniuszki.

Czwartkowy koncert został zorganizowany przez Instytut Polski w Mińsku i Białoruską Filharmonię Państwową.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL