„Zacznij od Bacha”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem” – te i inne przeboje zabrzmią 13 października w Teatrze Rozrywki w Chorzowie podczas koncertu poświęconego pamięci Zbigniewa Wodeckiego.
Koncert "Zabiorę Cię dziś na bal – Wodecki Tribute” jest hołdem dla niezwykłego artysty i jego niepowtarzalnego wkładu w polską muzykę – zaznaczają przedstawiciele teatru.
Na scenie wystąpią soliści - Wiola Malchar-Orynicz i Daniel Cebula-Orynicz, współpracujący już wcześniej z chorzowskim teatrem. Gościem specjalnym będzie wybitny akordeonista Marcin Wyrostek. Artyści wystąpią w towarzystwie 11-osobowego zespołu instrumentalnego pod kierownictwem pianisty i producenta Dawida Makosza.
„To nie tylko wydarzenie muzyczne, ale także chwila refleksji nad artystycznym dziedzictwem Mistrza, jego wpływem na polską scenę muzyczną. To możliwość uczczenia pamięci niezwykłego człowieka i podzielenia się przeżyciem z innymi miłośnikami jego muzyki” - opisują przedstawiciele Teatru Rozrywki.
Podczas koncertu publiczność będzie miała okazję usłyszeć największe przeboje Wodeckiego, takie jak „Zacznij od Bacha"”, „Z tobą chcę oglądać świat”, „Lubię wracać tam, gdzie byłem”, „Chałupy welcome to”, „Pszczółka Maja”, „Rzuć to wszystko, co złe"”, "Izolda" i wiele innych.
Zbigniew Wodecki był jedną z najważniejszych postaci polskiego świata muzycznego. Był skrzypkiem i trębaczem, kompozytorem, autorem wielu przebojów. Zmarł 22 maja 2017 r. w wieku 67 lat. Jego rodzina pochodziła z Łazisk na Górnym Śląsku. Ojciec zakładał orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, a potem Symfoniczną Orkiestrę Polskiego Radia w Krakowie, gdzie był pierwszym trębaczem. Mama była śpiewaczką.
Przez całe życie Zbigniew Wodecki był związany z Krakowem. Pod koniec lat 60. związał się z Piwnicą pod Baranami. Występował z zespołami Anawa (na skrzypcach), Czarna Perła (na trąbce). Grał m.in. z Ewą Demarczyk i Markiem Grechutą. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Korda.
Jako wokalista zadebiutował w 1972 r. na X festiwalu piosenki polskiej w Opolu utworem „Tak to ty”. Wkrótce jego kompozycje i piosenki zaczęli doceniać jurorzy polskich festiwali. Nagrał siedem albumów (w tym jedną EP-kę), m.in. „Dusze kobiet”, „Obok siebie”, „Platynowa”. Ostatni z nich – „1976: A Space Odyssey” – ukazał się w 2015 r. i zyskał status złotej płyty, dzięki współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch and Mitch.
Jego twórczość została doceniona licznymi nagrodami, m.in. medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i odznaką Honoris Gratia. Był laureatem Fryderyków, m.in. otrzymał tę nagrodę w 2016 r. w kategorii album roku za nagraną 40 lat wcześniej płytę "1976: A Space Odyssey". Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ mtb/ dki/