Prapremierowe wykonanie piosenek, które znajdą się na płycie „Panny Wyklęte”, odbyło się w sobotę w warszawskim Teatrze Syrena. „Walczyli przeciw złu i kłamstwu, my idziemy śladami bohaterów. Mieli wiarę w Boga i w to, że zło musi przegrać. Dziś naszymi karabinami są gitary i mikrofony” - powiedział zapowiadając koncert Dariusz „Maleo” Malejonek, autor projektu muzycznego „Panny Wyklęte”.
W koncercie wzięło udział jedenaście wokalistek, które w większości są autorkami tekstów. Nawiązują do życia swych rówieśniczek sprzed lat, młodych kobiet należących do Żołnierzy Wyklętych i związanych z nimi. Piosenki opowiadają o miłości, utracie najbliższych, lęku, cierpieniu i nadziei. Promująca płytę piosenka „Jedna chwila”, wykonana przez Kasię Malejonek, opowiada o Danucie Siedzikównie, siedemnastoletniej sanitariuszce jednego z oddziałów Żołnierzy Wyklętych, skazanej na śmierć i straconej z wyroku komunistycznego sądu w 1946 roku.
W koncercie wystąpiły także: Kasia Kowalska, Halina Mlynkowa, Ania Brachaczek, Ifi Ude Marcelina, Lilu, Gonix, Mona, Paręsłów (Dora i Fala).
„Tamte dziewczyny śpiewały współczesne sobie piosenki, więc ja nie chciałem tworzyć muzyki na wzór lat 40.” powiedział Dariusz „Maleo” Malejonek. Na płycie będą reprezentowane różne style muzyczne: reggae, rock, hip-hop, folk, soul, jazz.
Płyta „Panny Wyklęte” jest jednym z przedsięwzięć projektu Rok Żołnierzy Wyklętych, realizowanego przez Fundację Niepodległości wraz z IPN i Fundacją Ośrodka KARTA.
„Panny Wyklęte” ukażą się latem tego roku. Planowana jest trasa koncertowa. Pierwszy koncert odbędzie się w Teatrze Syrena w Warszawie pod koniec czerwca.
Patronem medialnym projektu Rok Żołnierzy Wyklętych jest portal dzieje.pl (PAP)
tst/ sp/