Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2018

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" - w niedzielę w Szczecinie

Koncert dedykowany wszystkim, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Podczas szesnastej edycji wydarzenia "Tym, którzy nie powrócili z morza" zabrzmi Requiem Mozarta.

"Koncert dedykowany jest tym, którzy nie powrócili z mórz i oceanów – nie tylko naszym rodakom, ale wszystkim marynarzom. Odbędzie się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie" – powiedział PAP dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel. Dodał, że wyjątkowy charakter koncertu podkreśli późna pora i iluminacja drzew na cmentarzu. "To jedyny taki koncert w Europie" – podkreślił.

Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta wykona chór i orkiestra, a także soliści Opery na Zamku w Szczecinie pod kierunkiem Małgorzaty Bornowskiej.

"Chciałbym, aby ten koncert był też chwilą pewnej refleksji. Sprzyja temu sam szczeciński cmentarz – jesteśmy w środku miasta, a jednocześnie jest tam magiczna cisza, której nie przeszkadza jednak muzyka symfoniczna. Brzmi ona, jak w sali koncertowej" - powiedział Jekiel.

Requiem d-moll KV 626 ciężko chory Wolfgang Amadeusz Mozart napisał tuż przed śmiercią w 1791 r. Kompozytor otrzymał zamówienie od anonimowego posłańca, który wręczył mu niepodpisany list. Mozart z góry otrzymał też honorarium; nie zdążył ukończyć dzieła. Dopiero po jego śmierci okazało się, że Requiem zamówił hrabia Franciszek Walsegg zu Stuppach, który utworem chciał upamiętnić zmarłą żonę. Dzieło po raz pierwszy wykonano w grudniu 1793 r.

Koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w niedzielę o godz. 22. Poprzedzi go ceremoniał morski, honorową wachtę pełnić będą studenci Akademii Morskiej w Szczecinie.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL