W sobotę wieczorem z udziałem kombatantów, duchowieństwa, młodzieży i wolontariuszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy koncert „Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny”.
Koncert, w którego programie znalazły się m.in. m.in. sonata e-moll Jerzego Derfla i muzyka filmowa Michała Lorenca z takich filmów jak „Jan Paweł II”, „Różyczka” czy „Czarny Czwartek”, był hołdem złożonym wszystkim walczącym o niepodległość.
Na koncert zaproszono m.in. żołnierzy, sanitariuszki i łączniczki Armii Krajowej, powstańców warszawskich, przedstawicieli Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Związku Inwalidów Wojennych RP. Byli obecni reprezentanci ok. 50 organizacji kombatanckich. Koncert był zamknięty dla publiczności.
W uroczystości wziął też udział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz pełniący obowiązki Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób uczczono bohaterów, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę.
Pełniący obowiązki Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział: „na tej sali zgromadziły się cztery pokolenia Polaków. Są one najlepszym przykładem tego, że historia trwa i sztandar niepodległości przenoszony jest z pokolenia na pokolenie”. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze pokolenie weteranów czerpało siłę od pokolenia powstańców 1863 roku.
„Korzystając z dorobku i siły pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego możemy Wam, drodzy weterani, bohaterowie naszej wolności, zadeklarować wielką, niepodległą, wspaniałą Rzeczpospolitą” - zaznaczył.
Z kolei Stanisław Krakowski, prezes warszawskiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego na Pradze, podkreślił, że pokolenia walczące o niepodległość dzisiaj "symbolizują Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, gen. Józef Haller, żołnierze kampanii wrześniowej, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, więźniowie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, wygnańcy syberyjscy, bojownicy o wolność, skazańcy więzień Rawicza, Wronek i Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie”.
Koncert zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy AK Okręg Warszawa. (PAP)
mars/