W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach odbył się koncert „In Memoriam”. Dzieła Mendelssohna, Chopina i samego Góreckiego wykonali muzycy Kwartetu Śląskiego oraz córka kompozytora, pianistka Anna Górecka.
„Gdyby dało się określić jego muzykę jednym zdaniem, byłoby to coś płaskiego. Tymczasem muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego jest dziełem niesłychanie bogatym i złożonym. Prawdziwą jej siłą jest głębia i oryginalność przekazu, jaką otrzymuje słuchacz” - cytowała fragment laudacji prof. Eugeniusza Knapika wygłoszonej w 2008 r. podczas nadania kompozytorowi honorowego obywatelstwa Katowic prowadząca koncert Regina Gowarzewska.
„Nie ma drugiego takiego kompozytora, który tak konsekwentnie realizowałby swoją misję w świecie. Ważna jest tu też zgodność muzyki z osobą profesora – bezkompromisowo dążącym do prawdy” - akcentował przed trzema laty prof. Knapik.
W koncercie udział wzięli: Anna Górecka - fortepian oraz Kwartet Śląski w składzie Szymon Krzeszowiec - skrzypce I, Arkadiusz Kubica - skrzypce II, Łukasz Syrnicki – altówka i Piotr Janosik - wiolonczela.
Anna Górecka jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Katowicach, w której zdobyła dyplom, a której rektorem w II połowie lat 70. był Henryk Mikołaj Górecki. Koncertuje w kraju i Europie, wykonując również dzieła ojca. Powstały w 1978 r. Kwartet Śląski związany jest z twórczością Góreckiego od jego 50. urodzin, m.in. dwukrotnie nagrywał jego utwory, często też wykonuje jego muzykę.
W sali koncertowej Centrum Kultury Katowice zabrzmiały: Kwartet smyczkowy f-moll op. 80 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Sonata b-moll na fortepian op. 35 Fryderyka Chopina, a także Sonata na fortepian op. 6 oraz Quasi una Fantasia - II Kwartet smyczkowy op. 64. Henryka Mikołaja Góreckiego.
W przerwie koncertu, w Galerii "Engram" w budynku Centrum Kultury Katowice, odbył się wernisaż wystawy pt. "Henryk Mikołaj Górecki, artysta – człowiek szczęśliwy". Przygotowana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne ekspozycja to 25 plansz (m.in. fotografie, reprodukcje okładek czy zapisów nutowych) opowiadających o twórczości i pasjach kompozytora, opatrzonych m.in. cytatami jego i jego biografa Adriana Thomasa.
Ekspozycja wykorzystuje materiały z archiwów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Filharmonii Krakowskiej, Akademii Muzycznej w Katowicach oraz prywatnych zbiorów kompozytora. Będzie ją można oglądać do 11 grudnia.
Otwierający wystawę prezes Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Adam Radzikowski mówił m.in. że to próba wyrażenia przez tę instytucję i jej pracowników wdzięczności za długoletnią współpracę z Henrykiem Mikołajem Góreckim. Radzikowski zaprezentował opracowany właśnie suplement do Encyklopedii muzycznej PWM poświęcony Góreckiemu. Jego pierwszy egzemplarz wręczył obecnej na koncercie i wernisażu żonie kompozytora Jadwidze.
Kilka dni wcześniej w Nowym Jorku odbył się inny koncert poświęcony pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego współorganizowany przez Instytut Kultury Polskiej. W sali Le Poisson Rouge muzycy zespołów Jack Quartet oraz Ensamble Signal wykonali Kleines Requiem fur eine Polka oraz ten sam, co w Katowicach, Quasi una Fantasia - II Kwartet smyczkowy op. 64.
Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika. Studia kompozytorskie ukończył w 1960 roku z najwyższym wyróżnieniem w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego).
Światową sławę przyniosła Góreckiemu III Symfonia "Pieśni żałosnych", dla której inspiracją stała się ludowa piosenka powstańców śląskich. Skomponowana w 1975 roku symfonia, po 18 latach od powstania, dzięki nagraniu dokonanemu przez zespół London Sinfonietta, rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.
W poniedziałek radni woj. śląskiego mają zdecydować o nadaniu imienia Henryka Mikołaja Góreckiego Filharmonii Śląskiej.(PAP)
mtb/ jm/