Koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej wybitnego kompozytora, pianisty i pedagoga Zygmunta Krauzego odbędzie się w piątek w Filharmonii Łódzkiej. Jubilat wykona na nim partię solową swojego III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci” z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
"W piątek 15 października Zygmunt Krauze sam wykona partię solową w łódzkiej premierze III Koncertu fortepianowego +Okruchy pamięci+ – kompozycji, którą francuskie stowarzyszenie zawodowe krytyków teatru, muzyki i tańca wyróżniło nagrodą za najlepszą premierę sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale). W tym przejmującym utworze Krauze wyraża niezgodę na "realia współczesnego świata, pełnego niesprawiedliwości i nierówności między ludźmi", ale też nadzieję, że "dobry czas nadejdzie". Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Rafała Janiaka" - przekazała PAP Karolina Albińska z Filharmonii Łódzkiej.
Program koncertu uzupełni suita op. 80 Gabriela Fauré, na którą składają się cztery fragmenty z muzyki scenicznej do sztuki Maurice’a Maeterlincka "Peleas i Melizanda". Pierwsza muzyczna wersja historii słynnych kochanków – niezwykle subtelna i melodyjna – doskonale oddaje charakter literackiego pierwowzoru, który Arnold Schönberg nazwał tekstem "cudownie perfumowanym".
Natomiast w drugiej części wieczoru zabrzmi II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Zainspirowane pobytem we Włoszech dzieło jest wyjątkowo jasne i pogodne, ale skrywa też w sobie łatwo wyczuwalną tajemnicę. Sam kompozytor porównał pracę nad utworem do składania w całość fragmentów mozaiki, które "rozrzucił Wszechmogący".
W przerwie koncertu Zygmunt Krauze będzie podpisywał książkę "Wywiad o niczym", która jest zapisem rozmowy, jaką przeprowadził z nim Michał Mendyk.
Zygmunt Krauze jest kompozytorem o indywidualnym i rozpoznawalnym stylu muzycznym ukształtowanym pod wpływem malarstwa Władysława Strzemińskiego i analogicznie nazwanym unizmem. Urodził się 19 września 1938 r. w Warszawie. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki, zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń, na czele z francuską Legią Honorową (2007 r.) i tytułem Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres (1984 r.). W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), a od 1999 r. jest jego honorowym członkiem. Uhonorowany został także doktoratami honoris causa Narodowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.
"Jest osobowością niezwykle kreatywną. Inwencja twórcza i zasady stylu organicznie wiążą się w jego utworach z kompozytorską intuicją, która, jak mi się wydaje, podyktowana jest jego własnym subtelnym słuchem muzycznym. To, co – obok subtelności i wrażliwości słuchowej – kojarzy mi się z jego muzyką, to niezwykle piękny koloryt brzmienia. Wszystko to sprzyja powstawaniu niezwykłej ekspresji muzycznej. Właśnie ekspresja, jej ciągłe poszukiwanie jest (według słów artysty) głównym celem twórczości autora Terra incognita. Dlatego w ewolucji jego sztuki sprawy stylu stają się drugorzędne. Na pierwszym planie zawsze pozostaje poszukiwanie nowych typów, niuansów i detali ekspresji. I pod tym względem Krauze wyróżnia się na tle wielu innych kompozytorów" - napisała o Krauzem muzykolog prof. Irina Nikolska.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ dki/