Koncert zespołu Affabre Concinui z okazji obchodzonego w tym roku 25-lecia Instytutu Polskiego w Wilnie oraz zakończenia polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej odbył się w sobotę w wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
„Przez ten rok z naszymi partnerami - Węgrami, Słowakami, Czechami - pracowaliśmy wspólnie nad kwestiami ważnymi dla naszego regionu i udało nam się pogłębić naszą jedność i współpracę” – powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska inaugurując wydarzenie.
Przypomniała, że 1 lipca przewodnictwo w grupie przejmą Węgry, a przez najbliższy roku „jednym z głównych zadań będzie jak najszybszy powrót do normalności”.
Sobotni koncert w Wilnie - rozrywkowa podróż w czasie przez pięć stuleci z utworami od Mikołaja Gomułki i Wacława z Szamotuł przez Vivaldiego, Bacha, Chopina i Moniuszkę aż do Bena E. Kinga i Paula McCartney'a – był pierwszym od początku pandemii przedsięwzięciem Instytutu Polskiego w Wilnie z udziałem gości.
Ze względu na ciągle obowiązujące restrykcje pandemiczne liczba gości była ograniczona.
„Mamy więc nadzieję, że nie będzie to jedyna impreza, którą uczcimy ćwierćwiecze istnienia Instytutu Polskiego w Wilnie; że będzie nam dane, że warunki pandemiczne pozwolą na zorganizowanie otwartego wydarzenia, na które zaprosimy naszych przyjaciół, sympatyków, osoby, które nas jeszcze nie znają, a chciałyby poznać” – powiedziała PAP dyrektor placówki Małgorzata Stefanowicz-Pecela.
Instytut Polski w Wilnie swą działalność rozpoczął 1 lutego 1996 roku. W ciągu 25 lat placówka zorganizowała około 2,5 tys. przedsięwzięć promujących polską kulturę, historię, naukę i tradycję.
W ciągu roku Instytut realizuje około 100 projektów. W ubiegłym roku z powodu pandemii zrealizował 72, to jest o jedną trzecią mniej niż w roku 2019 roku, gdy zorganizowano 121 wydarzeń w 30 miastach na terytorium Litwy.
Celem Instytutu Polskiego w Wilnie jest promowanie polskiej kultury, nauki, historii, języka oraz zachęcanie do współpracy między Polską a Litwą w różnych obszarach.
Placówka jest organizatorem przedsięwzięć teatralnych, filmowych, muzycznych, promujących polską sztukę, turystykę, naukę, literaturę. Dzięki wsparciu Instytutu wydawane są przekłady współczesnej literatury polskiej na język litewski.
Instytut jest obecny na najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, takich jak Wileńskie Targi Książki, Targi Edukacyjne, festiwale filmowe "Wiosna filmowa" i "Scanorama", Festiwal św. Krzysztofa, Kaunas Jazz. Co roku Instytut organizuje Festiwal Filmu Polskiego - przeglądy najnowszych polskich filmów odbywają się nie tylko w Wilnie, lecz również w Kownie, Kłajpedzie, a także w mniejszych miejscowościach kraju.
W Instytucie działa biblioteka, w zasobach której jest około 10 tys. książek, filmów, audiobooków i czasopism.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mal/