Tańce ludowe Polski, Litwy i Rosji będzie można zobaczyć podczas koncertu "Mazowsze i Przyjaciele" w Sali Widowiskowej Zespołu w Otrębusach. Impreza odbędzie się w sobotę, z okazji 36. Międzynarodowego Dnia Tańca.
"W tańcu chodzi o bycie w chwili. Wsłuchanie się w zakres doznań oraz pozwolenie na to, by stało się ono paliwem uczuć, form i treści. Zawsze jednak powinniśmy pamiętać o tym, skąd pochodzimy" - napisał choreograf, dyrektor artystyczny Batsheva Dance Company Ohad Naharin w europejskim orędziu na Międzynarodowy Dzień Tańca 2018.
Jak poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia koncerty z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca organizowane są corocznie. Zapraszane są zespoły, które zajmują się popularyzacją folkloru. W tym roku zaproszono zespoły zagraniczne.
Program koncertu składa się z tradycyjnego repertuaru "Mazowsza", są to elementy widowisk, które zespół na co dzień wykonuje.
Zespół "Mazowsze" zaprezentuje polskie tańce m.in. Mazur i Oberek. Tradycyjnymi tańcami litewskimi są klumpakojis i suktinis będzie można obejrzeć je w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Lietuva". Rosyjską kalinkę i trojkę zatańczą artyści Rosyjskiego Państwowego Akademickiego Zespołu Tańca Ludowego im. Igora Moisiejewa.
W 1982 r. Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) ustanowił 29 kwietnia – dzień, w którym przyjął chrzest twórca nowoczesnego baletu Francuz Jean-Georges Noverre (1727-1810) – Międzynarodowym Dniem Tańca. Przesłaniem tego święta jest celebrowanie tańca, czerpanie radości z uniwersalnego charakteru tej formy sztuki, przekraczanie granic politycznych, kulturowych i etnicznych oraz łączenie ludzi przy pomocy uniwersalnego języka tańca.
Co roku w świat wysyłane jest orędzie wybitnego choreografa lub tancerza wybranego przez Międzynarodowy Komitet Tańca ITI we współpracy ze stowarzyszeniem World Dance Alliance. Ich autorami w minionych latach byli m.in. amerykańska tancerka i badaczka antropologii tańca Katherine Dunham, francuski tancerz i choreograf Maurice Bejart, egipski tancerz i choreograf Mahmound Reda, japoński tancerz Kazuo Ohno oraz amerykański tancerz i choreograf Robert Joffrey. W 2017 r. autorką orędzia była amerykańska choreograf Trisha Brown.(PAP)
Autor: Olga Łozińska
oloz/ pat/