Kultura i sztuka po 1989 roku

06.07.2014 aktualizacja 19.07.2016

Koncerty muzyki poważnej latem w Warszawie

Koncert w ramach cyklu Chopin i jego Europa. Fot. PAP/T. Gzell Koncert w ramach cyklu Chopin i jego Europa. Fot. PAP/T. Gzell

Latem w stolicy nie zabraknie koncertów muzyki poważnej. Jak co roku wydarzeniem będzie festiwal "Chopin i jego Europa". Muzyka zabrzmi m.in. w Łazienkach Królewskich i Wilanowie. W Królikarni wystąpi Orkiestra Filharmonii Narodowej.

W każdy weekend lipca i sierpnia melomani będą mogli posłuchać kameralnych koncertów w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawskiej Pradze. W ramach cyklu "Letnie koncerty na Grochowskiej" zagrają młodzi polscy wykonawcy, m.in. Katarzyna Budnik Gałązka, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Anna Maria Staśkiewicz.

Tradycyjnie w każdą niedzielę pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich można wysłuchać recitali fortepianowych. To jednak nie jedyne letnie imprezy muzyczne w Parku Łazienkowskim. W ramach festiwalu "Strefa Ciszy" występują tam polskie i zagraniczne zespoły kameralne i soliści. W sobotę i niedzielę 12 i 13 lipca z programem klasycznym wystąpią Young Varsovia Quintet i litewska Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa.

W każdy weekend lipca i sierpnia melomani będą mogli posłuchać kameralnych koncertów w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawskiej Pradze. W ramach cyklu "Letnie koncerty na Grochowskiej" zagrają młodzi polscy wykonawcy, m.in. Katarzyna Budnik Gałązka, Marcin Zdunik, Marek Bracha, Anna Maria Staśkiewicz.

19 i 20 lipca upłynie w Łazienkach Królewskich pod znakiem poloneza. Ze swoim projektem "Polonezy" wystąpi pianista Marcin Masecki. Artysta znany z muzycznych eksperymentów tym razem zajmuje się tradycyjnym polskim tańcem. W tym celu powołał dziesięcioosobową orkiestrę dętą. W weekendzie z polonezami chętni będą mogli wziąć czynny udział - korowód przejdzie krokiem poloneza Promenadą Królewską w Łazienkach Królewskich. Z utworami Jana Sebastiana Bacha w programie 19 lipca w Teatrze Stanisławowskim wystąpi polska orkiestra barokowa Arte dei Suonatori.

Tego samego dnia w Wilanowie pokaz plenerowy "Czarodziejskiego fletu" zakończy Festiwal Mozartowski, w ramach którego prezentowane są dzieła sceniczne wiedeńskiego kompozytora.

W plenerze wystąpi również Orkiestra Filharmonii Narodowej. 24 sierpnia zespół zagra w Królikarni utwory Ludwiga van Beethovena: uwerturę "Egmont" i III Symfonię "Eroicę".

Festiwal "Chopin i jego Europa" rozpocznie się 15 sierpnia i potrwa do końca miesiąca. W ramach festiwalu odbywającego się w tym roku pod hasłem "Od Chopina i Griega do Panufnika" odbędzie się 30 koncertów. Zagrają ulubieńcy festiwalowej publiczności: Martha Argerich, Maria Joao Pires, Jan Lisiecki. Wystąpią zespoły: Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brueggena, Belcea Quartet, Concerto Koeln, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Sinfonia Varsovia, Apollon Musagete Quartett.

"Warszawska Jesień" - międzynarodowy festiwal muzyki współczesnej i stały element warszawskiego życia kulturalnego - rozpocznie w tym roku się 19 września i potrwa do 27 września. Organizatorzy na razie nie zdradzają szczegółów programu.

Lato melomani w stolicy będą mogli pożegnać uczestnicząc w festiwalu "Szalone dni muzyki". W tym roku festiwal będzie poświęcony muzyce amerykańskiej, wykonane zostaną nie tylko kompozycje klasyczne, ale także dzieła muzyki filmowej, jazzowej i bluesowej. Swoje miejsce znajdzie także program musicalowy. W programie znalazły się utwory kompozytorów amerykańskich i europejskich na emigracji. W ramach trzydniowej imprezy w Operze Narodowej, która rozpocznie się 26 września, odbędzie się 60 koncertów z udziałem 1000 wykonawców. (PAP)

mce/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL