Kultura i sztuka po 1989 roku

19.04.2018

 "Konformista 2029" B. Szydłowskiego wg Moravii w Łaźni Nowej

"Konformista 2029". Źródło: Teatr Łaźnia Nowa "Konformista 2029". Źródło: Teatr Łaźnia Nowa

"Konformista 2029" – to tytuł spektaklu, którego premiera odbędzie się w piątek w Łaźni Nowej w Krakowie. W przedstawieniu, przygotowanym przez Bartosza Szydłowskiego, wystąpi m.in. Krzysztof Globisz.

Widowisko powstało na podstawie powieści Alberta Moravii pt. "Konformista" oraz filmu Bernarda Bertolucciego, o tym samym tytule, nagrodzonego na Berlinale w 1970 r.

Tekst Moravii z 1951 r. zaadaptował dla sceny Teatru Łaźnia Nowa Mateusz Pakuła. W spektaklu zagrają m.in. Krzysztof Globisz (Profesor Quadri) oraz aktorzy Narodowego Teatru Starego: Iwona Budner, Szymon Czacki, Roman Gancarczyk, Zygmunt Józefczak i Paulina Puślednik.

Jak wyjaśnił dziennikarzom Bartosz Szydłowski, jest to spektakl o dylematach moralnych, rozterkach etycznych bohatera uwikłanego w historię, system. Marcel Klerykoski żyje połowicznie. Nie interesuje go przygoda życia, ryzyko jakie ze sobą niesie. Szuka gotowych odpowiedzi, zwalniających go z odpowiedzialności i dających pozorne poczucie bezpieczeństwa. Pragnie się dostosować do większości, podporządkować jej, opanować lęk i uporządkować chaos. Akcja rozgrywa się w dwóch przestrzeniach – w Polsce 2029 roku i w świecie idei – inspirowanym jaskinią Platona.

Premiera spektaklu w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się w piątek. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL