Szesnaście osób powalczy w Sosnowcu o finał w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman", poświęconym twórczości Władysława Szpilmana. Finalistów wybierze jury w składzie: Renata Przemyk, Anna Serafińska i Czesław Majewski. Ogólnopolski Konkurs Piosenki "Al Legro. Tribute to Szpilman" jest głównym wydarzeniem w kalendarzu obchodów Roku Władysława Szpilmana, kompozytora i pianisty urodzonego w Sosnowcu.
Swoje zgłoszenie, do środy, mógł wysłać każdy, kto ukończył 17 lat i zna twórczość kompozytora. Zgłoszenia (demo) zawierające maksymalnie 3 z 500 piosenek, jakie napisał Szpilman, należało dostarczyć w nowych aranżacjach, we własnych wersjach i interpretacjach.
Do środy dotarło do Sosnowca 18 zgłoszeń z całego kraju, m.in. z Krakowa, Włoszczowy, Wrześni, Kielc, Tarnowa, Łomży. "Zakwalifikowaliśmy 16 zgłoszeń. Większość uczestników konkursu jest w przedziale wiekowym od 18 do 20 lat" - powiedział PAP Piotr Celej z biura konkursowego w Sosnowcu.
Wokaliści zaprezentują swoje aranżacje 3 i 4 grudnia w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. W jury zasiądą: Renata Przemyk, wokalistka jazzowa i pedagog Anna Serafińska oraz kompozytor, dyrygent i pianista Czesław Majewski. Przesłuchanie będzie miało charakter publiczny. Do finału jury wybierze od trzech do sześciu osób.
Informacje o konkursie "Al Legro. Tribute to Szpilman" znajdują się na stronie internetowej - www.szpilman.pl Nazwa konkursu składa się z dwóch członów. Pierwszy - Al Legro - jest pseudonimem Szpilmana, którym podpisywał niektóre swoje utwory, drugi - Tribute to Szpilman - oznacza "w hołdzie Szpilmanowi".
Finał odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Zwycięzca otrzyma statuetkę Grand Prix. Pula nagród finansowych wynosi 16 tys. zł. Honorowy patronat nad konkursem objęła żona pianisty Halina Szpilman.
Tego dnia, oprócz części finałowej, zaplanowana została także część galowa, w trakcie której zostaną zaprezentowane tradycyjne wersje utworów Szpilmana o lekko jazzowym zabarwieniu w wykonaniu gwiazd polskiej estrady: Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Anny Serafińskiej, Janusza Szroma i Janusza Tylmana. Orkiestrowym big-bandem pokieruje Ewa Zug – kierownik muzyczny koncertu.
Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku przy ulicy Targowej 18 w Sosnowcu. Na budynku, w którym mieszkał z rodzicami i rodzeństwem, znajduje się tablica pamiątkowa. Wewnątrz można oglądać reprodukcje fotografii Szpilmana z jego matką. Obok piosenek Szpilman pisał muzykę poważną i filmową, był cenionym pianistą koncertowym. Po wojnie utworzył słynny Kwintet Warszawski. Zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Jego grób znajduje się na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
Rok Władysława Szpilmana został zainaugurowany w lipcu, w 11. rocznicę jego śmierci. (PAP)
ktp/ hes/