Preambuła Konstytucji jest wiodącym motywem wystawy prac Jacka Franasika pt. "Warstwy", którą od wtorku będzie można oglądać w Galerii Bałuckiej w Łodzi.
"Wystawa Jacka Franasika nawiązuje do przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jej częścią jest szereg plansz z nadrukowanymi literami, które prowadzą nas do końcowego efektu, jakim jest wydruk Preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo często nie zastanawiamy się nad zawartością różnego rodzaju dokumentów, nawet tych, które bezpośrednio nas dotyczą. Zadaniem artysty jest uświadamianie nam potrzeby wgłębiania się w to wszystko, co ukryte jest między warstwami" - podkreślił dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi Dariusz Leśnikowski podczas wernisażu zorganizowanego online.
Jacek Franasik swój projekt "Warstwy" realizuje od 2020 roku, zaś wystawa w Galerii Bałuckiej jest jego drugą odsłoną. Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku 4 maja - tego dnia po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią otwarte zostaną wszystkie placówki Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.
Artystę fascynuje sztuka konceptualna, dlatego obok wielowarstwowych obiektów tworzonych z różnych materiałów - od srebra w małych pracach biżuteryjnych, poprzez płótno i farby w obrazach i grafice, po szkło, metal i lakier - projektuje plansze, w których eksperymentuje z układami liter, tworząc z nich abstrakcyjne kompozycje, mające skłaniać widza do refleksji nad otoczeniem, zarówno tym fizycznym, jak i metafizycznym, w kontekście wielowarstwowości otaczającego nas świata.
"Dopiero uświadamiając sobie, iż warstwowość świata jest niewątpliwa, możemy zauważyć zależność warstw między sobą i ich wspólne współistnienie. Chcę państwa zaprosić do rozważań nad prostym tekstem, rozłożonym na warstwy, które samodzielnie tworzą jedynie plamę graficzną nic nie znacząc i nie niosąc treści, a po złożeniu okazują się ważnym przekazem społecznym – napisał Franasik we wstępie do katalogu wystawy.
Oprócz plansz nawiązujących do tekstu Konstytucji, do tworzenia których artysta użył czcionki Apolonia zaprojektowanej przez prof. Tomasza Wełnę specjalnie z myślą o dokumentach pisanych w języku polskim, na ekspozycji można oglądać szereg instalacji złożonych z warstw.
"To zabytkowe szklane negatywy pochodzące z 1946 roku. Pokazują one życie ludzi z okolic Sieradza - narodziny, śluby, pogrzeby. Jeśli przyjmiemy, że pierwsza płytka to narodziny człowieka, a ostatnia to jego śmierć, to wszystko co jest pomiędzy nimi, +pomiędzy warstwami+, to jego życie. Jeśli popatrzymy na te przezierne negatywy z góry - możemy doszukiwać się kolejnych aspektów ukrytych pomiędzy nimi" - zaznaczył Franasik.
Zdaniem dyrektora Miejskiej Galerii Sztuki wystawa "jest bardzo minimalistyczna, skromna, ale w warstwie znaczeniowej bardzo głęboka".
Jacek Franasik mieszka i pracuje w Łodzi. Projektowaniem zajmuje się od 2000 roku, brał udział w kilkunastu edycjach Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, konkursach na projekt biżuterii z bursztynem w Gdańsku, w Tahitian Pearl Trophy Vicenza (Włochy), Nowym Jorku (USA), Ogólnopolskim Otwartym Konkursie Biżuterii Artystycznej w Warszawie. Projekt "Warstwy" realizuje od 2020 roku. Dopowiedzeniem twórczych działań artysty są wiersze, określane przez autora jako suplement.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ wj/