Chcemy promować na Ukrainie twórczość i działalność społeczną Ignacego Jana Paderewskiego – przekazuje PAP Damian Ciarciński, konsul generalny RP w Winnicy. W ostatnich dniach w tym mieście odbył się konkurs instrumentalny imienia polskiego kompozytora.
To już druga edycja konkursu, organizowanego przez polski konsulat we współpracy z polskimi i ukraińskimi partnerami. W tym roku do udziału w nim zgłosiło się ok. 70 osób - dzieci i młodzieży, uczniów szkół muzycznych z różnych regionów Ukrainy. Był też jeden uczestnik z Polski. Część młodych artystów z Ukrainy, biorących udział w wydarzeniu, jest polskiego pochodzenia - zauważył Ciarciński.
Znajdująca się na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego podolska Kuryłówka to miejsce urodzenia Paderewskiego i pochówku jego matki. W kościele w Chmielniku kompozytor został ochrzczony.
Uczestnicy zaprezentowali się w trzech kategoriach wiekowych i instrumentalnych. Obowiązkowo wykonali jeden utwór polskiego kompozytora, a za najlepsze jego wykonanie przyznano nagrodę specjalną.
Wybór patrona konkursu nie jest przypadkowy – podkreślił konsul. Znajdująca się na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego podolska Kuryłówka to miejsce urodzenia Paderewskiego i pochówku jego matki. W kościele w Chmielniku kompozytor został ochrzczony, a w poleskim Żytomierzu pochowano jego ojca, macochę i siostrę. Tegoroczna edycja konkursu miała wyjątkowy charakter, bo zbiegła się z 80. rocznicą śmierci polskiego kompozytora - zaznaczył Ciarciński.
Konkurs organizowany jest, by pielęgnować pamięć o wybitnych postaciach polskiej kultury i polityki pochodzących z terenów dzisiejszej Ukrainy - zaznaczył konsul. Wydarzenie ma też m.in. promować twórczość i dorobek artystyczny, a także działalność społeczną Paderewskiego. To też "popularyzacja w społeczeństwie ukraińskim wartości, które wyznawał Ignacy Jan Paderewski - wolności, niepodległości i dobrosąsiedzkiej współpracy" - przekazał PAP konsul.
Wydaje się, że twórczość Paderewskiego, nie tylko jako kompozytora, ale również jako wybitnego wykonawcy muzyki Chopina, wciąż jest za mało znana na Ukrainie i stąd pomysł propagowania wiedzy o nim – wskazuje konsul.
"Wydaje się, że twórczość Paderewskiego, nie tylko jako kompozytora, ale również jako wybitnego wykonawcy muzyki Chopina, wciąż jest za mało znana na Ukrainie i stąd pomysł propagowania wiedzy o nim. Cieszy, że w tym przedsięwzięciu ściśle współpracujemy z ukraińskimi środowiskami muzycznymi" - wskazał.
W tym roku w związku z obostrzeniami przeciwepidemicznymi wydarzenie miało charakter hybrydowy: uczestnicy przesłali swoje wykonania drogą elektroniczną, a obrady jury konkursu odbyły się w Winnicy. W ramach wydarzenia przewidziano też warsztaty przeprowadzane przez członków jury i koncert w Winnickiej Filharmonii Obwodowej, bez udziału widowni - zaznaczył Ciarciński. Koncert członków jury będzie transmitowany na kanale YouTube 30 marca, a koncert laureatów 31 marca.
Tegoroczna edycja Konkursu została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Rzeczypospolitej Polskiej.
Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)
ndz/ tebe/