Wystawę prezentującą wizerunki Mikołaja Kopernika, wykonane przez Stanisława Szukalskiego, prezentuje Muzeum Okręgowe w Toruniu. Wybitny astronom był jedną z kilku wybitnych postaci, które fascynowały artystę.
"Wystawa +Mikołaj Kopernik w twórczości Stanisława Szukalskiego+ prezentuje wizję artystyczną wybitnego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego (1893-1987), której tematem jest Mikołaj Kopernik. Artysta był wyraźnie zafascynowany postacią astronoma, podobnie jak innymi wybitnymi osobistościami: Bolesławem Chrobrym, Adamem Mickiewiczem, Józefem Piłsudskim" - podkreśliła Magdalena Dembek z toruńskiego muzeum.
Muzeum Okręgowe w Toruniu posiada w swoich wiele prac autorstwa Szukalskiego: monety, medale, grafiki, rysunki i rzeźbę. Wśród nich są obiekty zawierające wizerunek astronoma: medal i dwie monety, litografia, serigrafia barwna i rysunek.
Magdalena Dembek: "Wystawa +Mikołaj Kopernik w twórczości Stanisława Szukalskiego+ prezentuje wizję artystyczną wybitnego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego (1893-1987), której tematem jest Mikołaj Kopernik. Artysta był wyraźnie zafascynowany postacią astronoma, podobnie jak innymi wybitnymi osobistościami: Bolesławem Chrobrym, Adamem Mickiewiczem, Józefem Piłsudskim".
"Obiekty te są zaprezentowane na wystawie wraz ze zdjęciami niezrealizowanych projektów pomnikowych. Dopełnieniem prezentacji jest biografia artysty wraz ze zdjęciami" - dodała Dembek.
Stanisław Szukalski, wybitny polski rzeźbiarz, urodził się w Warcie koło Sieradza. Studiował w Institute of Art w Chicago oraz w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Konstantego Laszczki. Jest autorem wielu popiersi portretowych, symbolicznych kompozycji figuralnych i projektów pomnikowych, np. pomnika Adama Mickiewicza, Bolesława Chrobrego, zespołu rzeźbiarsko-architektonicznego "Duchtynia" na Wawelu, pomnika i grobowca dla Józefa Piłsudskiego, a także dekoracji rzeźbiarskiej gmachu Muzeum Śląskiego.
W 1929 roku skupieni wokół Szukalskiego młodzi wielbiciele jego talentu założyli grupę Szczep Szukalszczyków Rogate Serce, której głównym postulatem było odcięcie się od wpływów Zachodu i nawiązywanie w sztuce do słowiańskich korzeni. Po kapitulacji Warszawy we wrześniu 1939 roku artysta wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Większość jego dzieł pozostawionych w Polsce została zniszczona przez Niemców i rozkradziona w czasie okupacji. (PAP)
olz/ ls/