Renowację barokowych ołtarzy i płyt epitafialnych oraz wymianę elewacji i dachu świątyni, obejmował projekt prac konserwatorskich w kościele p. w. Najświętszej Marii Panny przy klasztorze ojców bernardynów w Opatowie (Świętokrzyskie). Inwestycja kosztowała 1,8 mln zł. Kościół wzniesiono w średniowieczu, w stylu gotyckim. Kilkakrotnie przebudowywany, zyskał ostatecznie późnobarokowy charakter. To jednonawowa budowla, z barokowo-rokokowym wnętrzem.
Jak poinformował w piątek PAP Paweł Osełka z pracowni konserwatorskiej, która realizowała inwestycję, najwięcej pracy wymagało odnowienie rozbudowanego ołtarza głównego. „Musieliśmy usunąć warstwy farby olejnej, którą przed laty pomalowano elementy ołtarza. Udało nam się odtworzyć pierwotną kolorystykę obiektu – odcienie błękitu; wykonaliśmy też nowe złocenia” – tłumaczył konserwator.
Kościół wzniesiono w średniowieczu, w stylu gotyckim. Kilkakrotnie przebudowywany, zyskał ostatecznie późnobarokowy charakter. To jednonawowa budowla, z barokowo-rokokowym wnętrzem.
Ołtarz główny składa się z dwóch części – przedniej z mensą, tabernakulum oraz bramkami po bokach, oddzielającej nawę główną od chóru zakonnego, oraz części przyściennej ze stallami zakonnymi obiegającymi chór. Ołtarz, w latach 1770-1775 wykonał lwowski architekt i rzeźbiarz Maciej Polejowski.
Nie wiadomo, kto jest autorem obrazu umiejscowionego w ołtarzu - Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwanej Matką Boską Pocieszenia. Kult dzieła odnotowano już w XVII wieku.
Odrestaurowano także siedem ołtarzy bocznych kościoła – w szczególnie złym stanie technicznym były umiejscowione na północnej, zawilgoconej ścianie oraz unikalną rzeźbę Chrystusa w tłoczni mistycznej.
Jak mówił Osełka, wiele drewnianych elementów wystroju świątyni było zawilgoconych i osłabionych przez owady, odżywiające się drewnem.
Kościół pokryto nowym dachem z blachy miedzianej, wykonano nową elewację budynku. Odrestaurowano także ambonę i kamienne epitafia ze ścian świątyni, a w prezbiterium - drewniane stalle i podłogę. W ramach projektu w kościele zainstalowano także sygnalizację antywłamaniową i przeciwpożarową.
Przedsięwzięcie realizowano od 2009 do końca 2011 roku, kosztowało ok. 1,8 mln zł. Było finansowane z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu samorządu powiatowego.
Świątynię parafialną, którą w Opatowie – zwanym wówczas Żmigrodem – wzniesiono w XII wieku, bernardyni przejęli pod koniec XV wieku. Kościół rozbudowywano, z fundacji Jana Tarły zbudowano także klasztor. W latach 1621-1622 i 1751-65 świątynię gruntownie przebudowano. (PAP)
ban/ ls/