Ponad sto dzieł wybitnych twórców polskiego i europejskiego malarstwa XIX stulecia, Młodej Polski i międzywojnia można oglądać na przedaukcyjnej wystawie w Salonie Desy Unicum. 26 kwietnia odbędzie się ich licytacja.
Kolekcjonerzy będą mogli powalczyć o obrazy z mistrzowsko namalowanymi scenami z końmi autorstwa Wojciecha i Jerzego Kossaków, przedstawicieli słynnego rodu artystów. Na wystawie i aukcji - jak w imieniu Domu Aukcyjnego DESA Unicum poinformowała PAP Jadwiga Pribyl - pojawią się także nostalgiczne prace Wlastimila Hofmana oraz portret żony Jacka Malczewskiego, będący jedną z ostatnich prac wielkiego polskiego symbolisty.
Końskie zaprzęgi, dynamiczne sanny, powracające z targu wozy, sceny polowań oraz przejazdy ułanów przez wieś – malarstwo Kossaków jest zawsze obiektem zainteresowania kolekcjonerów. Podczas najbliższej licytacji DESA Unicum zaprezentuje aż cztery prace Wojciecha, syna i ucznia Juliusza i ojca Jerzego, w tym najwyżej wyceniane „Krakowiak na koniu” oraz „Spłoszony koń” z 1912 roku. Pod młotek trafią również trzy prace Jerzego Kossaka, w tym dwie dynamiczne i barwne sceny polowań z 1935 i 1940 roku.
Kwietniową licytację otwiera nostalgiczna praca „Dzieci z kretem” namalowana przez Wlastimila Hofmana w 1959 roku. Motyw opłakiwania martwego zwierzęcia nawiązuje do wielokrotnie poruszanego przez artystę tematu „pogrzebu ptaszka”. Wśród czterech licytowanych dzieł Hofmana znajduje się również „Główka dziewczynki” z 1936 roku.
Na malarstwo Wlastimila Hofmana ogromny wpływ miała symboliczna twórczość Jacka Malczewskiego, pod kierunkiem którego studiował w Krakowie. Na aukcji pojawi się portret żony wielkiego polskiego malarza Młodej Polski z 1926 roku. Intymny wizerunek Marii z Gralewskich Malczewskiej na tle ogrodu zdaje się być miłosnym wyznaniem malarza w 39. rocznicę ślubu zawartego w Kościele Mariackim w Krakowie. To jedno z ostatnich dzieł Jacka Malczewskiego i prawdopodobnie jedna z ostatnich prac, do której pozowała Maria. Pierwszy, słynny obraz „Portret narzeczonej” artysta namalował jeszcze przed ślubem w 1887 roku. Jacek Malczewski jest jednym z najbardziej poszukiwanych i cenionych malarzy polskich. Aż trzy jego prace znajdują się wśród dziesięciu najdroższych dzieł sprzedanych do tej pory podczas aukcji DESA poświęconych sztuce dawnej, na czele z „Jasełkami”, za które nabywca w 2021 r. zapłacił 4,8 mln zł.
Gwiazdą aukcji sztuki dawnej jest również Mela Muter, słynna przedstawicielka kręgu artystycznego École de Paris. Tym razem pod młotek trafi „Dzwonnica kościoła Saint-Didier w Awinionie” z lat 40.-50. XX wieku. Prowansalskie miasto zajmuje w życiu malarki szczególne miejsce, to właśnie tam znalazła schronienie po zajęciu stolicy Francji przez nazistów. Podczas kwietniowej aukcji szkołę paryską reprezentować będą także m.in. Wojciech Terlikowski oraz pozostający w kręgu jej oddziaływań Rajmund Kanelba, należący do Cercle des Artistes Polonais.
Idylliczne, obrazy nieistniejących już wsi i miasteczek widoczne są na płótnach „Zbiór siana” Włodzimierza Tetmajera oraz „Targ w małym miasteczku” Ryszarda Oknińskiego. Nie zabraknie również kompozycji pędzla Tadeusza Styki, Czesława Wasilewskiego, Wiktora Koreckiego, Stanisława Bagieńskiego czy Józefa Krzesz-Męciny.
Aukcję poprzedza wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 26 kwietnia w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. (PAP)
Anna Bernat
abe/ aszw/