Do najbliższej soboty czytelnicy mogą typować autora najlepszego debiutu literackiego 2015 r. Nazwisko laureata Nagrody Conrada poznamy w niedzielę, w Centrum Kongresowym ICE Kraków, podczas finałowej gali ósmego Festiwalu Conrada.
Laureata można wybierać za pośrednictwem strony internetowej Festiwalu Conrada (http://conradfestival.pl/nagroda-conrada).
Autor najlepszego debiutu 2015 otrzyma 30 tys. zł, pamiątkową statuetkę i możliwość miesięcznej gościny w Krakowie. Fundatorem nagrody jest miasto Kraków, a partnerami Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Instytut Książki.
„Nagroda ma po pierwsze zachęcić młodych do pisania, a po drugie – zachęcić wydawców do publikacji książek debiutantów” – wyjaśniła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin i dodała: „Ważne w tej nagrodzie jest to, że to państwo, czytelnicy, mogą głosować i wybierać laureata”.
Czytelnicy mogą wybierać laureata spośród pięciu debiutantów nominowanych do nagrody: Magdaleny Kicińskiej, Weroniki Murek, Żanny Słoniowskiej, Marka Adamika i Tomasza Wiśniewskiego. Nominowani są także gośćmi trwającego pod Wawelem Festiwalu Conrada, czytelnicy mogą uczestniczyć w spotkaniach z nimi.
Tegorocznych finalistów wybrała kapituła w składzie: przewodniczący Michał Paweł Markowski, Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś i Joanna Szulborska-Łukaszewicz.
Magdalena Kicińska otrzymała nominację za "Panią Stefę" - opowieść o Stefanii Wilczyńskiej, współzałożycielce Domu Sierot w Warszawie i bliskiej współpracownicy Janusza Korczaka.
Żanna Słoniowska w "Domu z witrażem" opisała cztery pokolenia kobiet, żyjących w jednym z mieszkań w śródmiejskiej, lwowskiej kamienicy czynszowej. Wątki osobiste przeplatają się w tej opowieści z historią i polityką.
Książka Marka Adamika "Sensu sens" jest autorskim zapisem choroby i zmagań z językiem o możliwość wysłowienia osobistego doświadczenia. "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" Weroniki Murek to z kolei zbiór siedmiu opowiadań z surrealistycznymi bohaterami. Również do surrealizmu nawiązuje Tomasz Wiśniewski, autor zbioru literackich miniatur zatytułowanego "O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra".
Nagroda Conrada po raz pierwszy została przyznana w ubiegłym roku. Zdobyła ją Liliana Hermetz za "Alicyjkę". (PAP)
bko/pat